latinica  ћирилица
26/08/2020 |  18:45 ⇒ 19:04 | Autor: SRNA

"Podrška generalu Mladiću u borbi za istinu"

Organizacija starješina Vojske Republike Srpske /VRS/ bezrezervno podržava bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Srpske generala Ratka Mladića u borbi za istinu o proteklim ratnim događajima, navodeći da njegov lik i djelo u borbi za odbranu srpskog naroda ne može zatamniti pristrasno ponašanje Tužilaštva Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove i svjetskih moćnika.
Vojska Republike Srpske - Foto: RTRS
Vojska Republike SrpskeFoto: RTRS

Iz ove organizacije je saopšteno da je general Mladić tokom odbrambeno-otadžbinskog rata iskazao visok stepen profesionalizma, patriotizma, vojničkih sposobnosti, časnosti i humanizma prema protivniku, dajući nesebičan doprinos odbrani srpskog naroda i Republike Srpske.

- Nema razloga za saginjanje glava nakon žalbenog postupka pred sudskim vijećem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu, jer kao borci nismo ništa nečasno uradili da bismo se stidjeli. Naprotiv, branili smo svoj narod i rodna ognjišta zajedno sa našim komandantom Mladićem - navodi se u saopštenju.

Iz ove organizacije očekuju da epilog žalbenog postupka bude oslobađanje generala Mladića odgovornosti.

Organizacija starješina VRS, naglašava se u saopštenju, zgrožena je zbog sramnog žalbenog postupka bolesnom generalu Mladiću pred sudskim vijećem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove kojom moćnici iskazuju brutalnost tužilaštva, krajnju pristrasnost i netrpeljivost prema komandantu, srpskom narodu, borcima i starješinama neargumentovanim optužbama, samo zato što su branili srpska ognjišta u BiH.

- Tokom sudskog procesa generalu Ratku Mladiću pratili smo pravnu farsu, u kojoj su odbačene činjenice srpske strane i izjave svjedoka koji su argumentovano ukazivali na neutemeljene optužbe tužilaštva. Slično se postupalo i na žalbenoj raspravi pred vijećem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove - navodi se u saopštenju.

Starješine ističu i da su neprihvatljive optužbe na račun generala Ratka Mladića za genocid u Srebrenici, odakle su muslimanske snage, iz zaštićenih zona, činile zločine nad srpskim civilima u Podrinju.

- Međunarodna konferencija o Srebrenici koja je održana prošle godine u Banjaluci sa učešćem brojnih međunarodnih i domaćih eksperata utvrdila je da se u Srebrenici nije dogodio genocid i da je brojka stradalih Bošnjaka četvorostruko uvećana najvećim dijelom stradalih u borbama tokom proboja iz okruženja - ističu starješine.

Tokom procesa, naglašava se, Haški tribunal nije pronašao dokaze koji bi potvrdili odgovornost generala Mladića za zločine, već su bez provjera prihvatane izjave muslimanske i hrvatske strane i nekih međunarodnih zvaničnika, ugrađujući ih u matricu srpske odgovornosti za protekli rat u BiH.

- Da bi spriječili iznošenje činjenica pred sudom, časnim ljudima iz svijeta onemogućeno je svjedočenje jer je to bilo u suprotnosti sa projektovanom krivicom i odgovornošću koju su nametnuli međunarodni moćnici - naglašavaju starješine VRS.

Starješine Vojske Republike Srpske ističu da čvrsto stoje na braniku odbrane Republike Srpske i traže od svih patriotskih snaga, političkih i društvenih subjekata da se ujedine u njenoj zaštiti, jer, kako navode, na to obavezuju srpske žrtve i poginuli sinovi srpskog naroda.

- Sa gnušanjem odbacujemo sramna obrazloženja i zahtjeve tužilaštva za potvrđivanje kazne za nepostojeće zločine - poručuju iz Organizacije starješina Vojske Srpske.

Advokati odbrane su juče, prvog dana rasprave o žalbama, zatražili od petočlanog žalbenog vijeća da presudu Mladiću na doživotni zatvor preinači u oslobađajuću.

Tužilaštvo je danas pozvalo sudsko vijeće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove da potvrdi izrečenu kaznu nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske generalu Ratku Mladiću.

Prvostepeno vijeće Haškog tribunala osudilo je 22. novembra 2017. godine generala Mladića na doživotnu kaznu zatvora zbog navodnih ratnih zločina tokom rata u BiH.

Mladić je u pritvoru u Hagu od 2011. godine, kada je uhapšen u Srbiji, a suđenje je počelo 16. maja 2012.