

Zalazje 33 godine poslije svirepog zločina: Porodice ubijenih Srba traže pravdu (VIDEO)

Samo na Petrovdan 1992. godine muslimanske oružane formacije pod komandom Nasera Orića ubile su 69 mještana sela Sase, Zalazje i Biljača.
Napad na Zalazje izveden je mučki. Muslimani iz Srebrenice, pripadnici 28. divizije tzv. Armije BiH, upali su u selo u pet ujutro, ubili sve što su stigli, a 23 mještana odveli u srebreničke zatvore, svjedoče preživjeli.
Dragica Lazarević je na Petrovdan ostala bez muža Momira i braće Branka i Petka, koji su zarobljeni na Zalazju. Danas pita - da li je ratni zločin ubiti zarobljenike?
- Braću su mi zarobili i streljali su ih kasnije. Poslije 20 godina dobila sam ih, brata smo sahranili bez glave, bili su na smeću... Naser Orić je za sve kriv, a oslobodiše ga, on je njih zarobio - kaže Lazarevićeva.
Desanki Dragičević ubijen je muž ispred porodične kuće.
- Koliko je žena i djece ubijeno, ali za to se niko ne brine... Šta ćemo mi, svoje oplakujemo - kaže Dragičevićeva.
Porodice ubijenih traže pravdu, jer niko nije procesuiran, a kamoli osuđen za ubistva zarobljenika. Kažu da to dovoljno govori o tome kakvo je pravosuđe i kakav je odnos prema srpskom narodu.
- Porazno je da su muslimani za zločine u cijelom Podrinju dobili samo 29 godina. To govori da su naše žrtve žrtve drugog reda. Dok god sudovi ne budu gledali žrtve isto, ovdje nema pomirenja - ističe Branimir Kojić, predsjednik Organizacije porodica zarobljenih, nestalih i poginulih Srba Srebrenice.
Načelnik Srebrenice Miloš Vučić kaže da je ovo tužan dan za srpski narod u Srebrenici i da su Petrovdani tužni već 33 godine, jer ne prestaje bol i tuga za poginulima koji su branili svoj narod i Republiku Srpsku.
- Dodatna bol je što niko nije procesuiran, a kamoli osuđen za ubistva zarobljenika koji su bili živi. To govori kakvo je pravosuđe i kakav je odnos prema srpskom narodu - naglasio je Vučić.
Ni danas na Zalazju nije bilo stranih delegacija da polože vijence na humke srpskih žrtava i odaju im počast.
Senator Srpske Aleksandar Vulin kaže da su Srbi i poslije više od 30 godina kako je pokušano zatiranje srpskog naroda u Podrinju i dalje sami.
- Evo i danas smo sami sa svojom tugom i svojim mrtvima, i zato sada, na ovom mjestu, vam kažem - svakome poštovanje, svakome saučešće, ali nikome bol. Kako oni prema našim mrtvima i našem bolu tako mi prema njihovim mrtvima i njihovom bolu. Poštovanje za poštovanje, bol za bol. Naše rane nas najviše bole, a tuđe ćemo mjeriti po tome kako oni mjere naše rane. Kako oni prema uspomeni na naše mrtve tako i mi prema uspomeni na njihove. Svakom poštovanje ali bol za bol, obraz za obraz - rekao je Vulin.
Porodice prijatelji i predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata obišli su srpska stratišta u Bratuncu, Zagonima, Sasama i Biljači i odali pomen za 3.267 ubijenih Srba.
Uz regionalni put Bratunac-Potočari - Srebrenica postavljene su i fotografije više od 600 ubijenih srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu u BiH.
Nastavljajući sistematsko plansko etničko čišćenje srpskih prostora započeto u aprilu, brojne muslimanske snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića su 12. jula 1992. godine upale u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.
Za ove, kao i za mnoge druge masovne zločine počinjene nad Srbima iz Srebrenice i srednjeg Podrinja još niko nije odgovarao.