Šta donosi integrisani informacioni sistem u zdravstvu? (VIDEO)
Držati se podalje od čekaonice u ambulanti porodične medicine, a u isto vrijeme pod kontrolom držati dijabetes – u doba pandemije smatra se uspjehom. Već 35 godina Vesna Zarić živi sa dijabetesom, a ograničen pristup zdravstvu, priznaje, otežao je ionako izazovnu borbu.
- Otežano je samim tim što je oranizacija zdravstvenih ustanova promijenjena, pa se čeka u redovima za recepte koji su nam svakog mjeseca potrebni, za inzuline i trkice za mjerenje šećera - rekla je Zarićeva.
Isti problem imaju i onkološki pacijenti. U Udruženju "Iskra" priznaju – mnogo toga ne može bez kontakta sa ljekarima, ali digitalni kanali komunikacije rijetko se koriste i tamo gdje može.
- Јoš uvijek morate sa porodičnim ljekarom kontaktirati, telefonom se naruče uputnice i da dođeš do UKC, ali digitalno nemamo još uvijek - navela je Suzana Kekić, Savez udruženja žena oboljelih od raka dojke "Iskra".
- IZIS podrazumijeva potpunu integraciju, odnosno informacionu uvezanost svih ustanova zdravstvenog sistema Srpske, te upotrebu elektronskih uputnica, recepata, kartica (umjesto zdravstvenih knjižica) i elektronskog kartona. Dosadašnji kartoni pacijenata biće zamijenjeni elektronskim zdravstvenim kartonima, koji sadrže sve podatke o pacijentu na jednom mjestu, nezavisno od toga u kojoj zdravstvenoj ustanovi su prikupljeni - navode u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
U Bijeljini su IZIS prepoznali kao dobar alat u prevazilaženju problema zbog nove organizacije rada. Za samo dva mjeseca tamošnji Dom zdravlja izdao je više od 76.000 elektronskih uputnica, a Bolnica evidentirala gotovo 3.000 konsultativno specijalističkih pregleda.
- Sve liste čekanja su jako smanjene. Najvažnije je svakako što su ljudi sada u prilici da biraju čak i ljekara kod koga žele da dođu na pregled. Nisu u obavezi da dolaze lično, što poštuje epidemiološki propisane mjere bespotrebnih kontakata - istakla je Sanja Milovanović, Bolnica "Sveti Vračevi", Bijeljina.
Kada u potpunosti zaživi u svim lokalnim zajednicama, ovaj sistem trebalo bi da smanji broj odlazaka u zdravstvene ustanove.
Za hronične pacijente to će značiti i automatsko izdavanje recepata za redovne terapije i savjet ljekara digitalnim putem.
Takođe, čekanje pred šalterom za ovjeru zdravstvene knjižice trebalo bi da postane prošlost, jer digitalnoj kartici ne treba pečat svakog mjeseca.