Integrisati cetinjsku Bogosloviju u državni obrazovni sistem
Bratićeva je navela da bi na ovaj način jedna od najstarijih obrazovnih ustanova u Crnoj Gori, osnovana davne 1863. godine, postala dio zvaničnog obrazovnog sistema Crne Gore i bila uvažena i pomognuta od državnih institucija.
- Ako imamo u vidu da su u Crnoj Gori više od 80 odsto građana vjernici Srpske pravoslavne crkve, više je nego logično da se cetinjska Bogoslovija akredituje i ostvari sva zakonska prava i status koji joj pripada, a koji do sada nije imala - poručila je Bratićeva.
Rektor ove škole protojerej Gojko Perović izrazio je zadovoljstvo zbog spremnosti Bratićeve da učestvuje u aktivnom dijalogu i radu na tome da ova škola postane dio zvaničnog školskog sistema Crne Gore, saopšteno je iz resornog ministarstva.
On je naveo da iz Bogoslovije ne traže ništa više od statusa koji ima islamska škola Medresa u Crnoj Gori, dodajući da Bogoslovija do sada nije imala nikakvu pomoć državnih organa Crne Gore.
- Mi ćemo u narednom periodu raditi na usklađivanju našeg programa sa važećim školskim programom kako bismo što lakše integrisali našu školu u crnogorski obrazovni sistem - rekao je rektor cetinjske Bogoslovije.
U saopštenju se dodaje da je sastanak protekao u veoma konstruktivnoj atmosferi, te da su predstavnici Ministarstva i Bogoslovije iskazali spremnost da u budućnosti još čvršće sarađuju, kako na prevazilaženju ovog inicijalnog problema, tako i na unapređenju svih oblika saradnje.