latinica  ћирилица
25/12/2020 |  08:12 ⇒ 09:00 | Autor: Nezavisne

Skočile cijene goriva širom BiH

Cijene goriva na pumpama širom BiH u posljednjih nekoliko dana ponovo rastu, tako da su na nekim pumpama više od pet do sedam feninga po litru.
Gorivo (foto:H.M) - Foto: klix.ba
Gorivo (foto:H.M)Foto: klix.ba

Na jednoj benzinskoj pumpi u Banjaluci ističu da je prije nekoliko dana benzin koštao 1,74 KM, a sadašnja cijena mu je 1,81 KM po litru.

- Dizel je ranije koštao 1,76 KM, a sada je za litar ovog goriva potrebno izdvojiti i 1,83 KM. U prethodnih pet-šest dana cijena goriva porasla je u prosjeku od pet do sedam feninga - kažu na jednoj od banjalučkih benzinskih pumpi.

Za razliku od Banjaluke, na benzinskim pumpama u Bijeljini cijene goriva ipak su niže, tako da litar benzina košta 1,64 KM, a dizela 1,67 KM.

I u FBiH ističu da je došlo do rasta cijena i one su različite od pumpe do pumpe, pa tako na nekim benzinskim pumpama dizel košta 1,71 KM, dok na drugim čak 1,99 KM.

Dragan Trišić, predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske, potvrdio je za Nezavisne da je došlo do povećanja cijena na benzinskim pumpama u prosjeku od pet do sedam feninga.

- Cijene neće dalje rasti i to je značajno za privrednike i građane Srpske u vrijeme predstojećih praznika. Naravno da dešavanja na svjetskom nivou mogu da budu faktor nestabilnosti cijena, a tiču se berzanske robe, ali smatram da naftni sektor ima dovoljno zaliha da eventualni poremećaj na tržištu ili nestašicu reguliše na način da nema većih promjena u prodajnim cijenama - kazao je Trišić.

Dodaje da je siguran da u narednom periodu neće doći do povećanja cijena goriva u Srpskoj, ali i FBiH.

- Cijene nafte u Republici Srpskoj najniže su u regionu, a niže su i u odnosu na FBiH za pet do deset feninga, što je svakako značajno za naše potrošače - pojasnio je Trišić.

Dodao je da će trenutne cijene goriva biti na snazi u narednih 15 dana.

- Snabdijevanje je stabilno, po mojim informacijama, niti jedan distributer nema problema u zalihama ili nabavci naftnih derivata, što je pozitivno s aspekta energetske stabilnosti tržišta - zaključio je Trišić.