latinica  ћирилица
27/05/2021 |  18:08 ⇒ 19:48 | Autor: RTRS

Šmit novi visoki predstavnik, Rusija protiv (VIDEO)

Ambasadori zemalja članica Savjeta za provođenje mira u BiH imenovali su Kristijana Šmita za sljedećeg visokog predstavnika, a nakon što ga je na tu poziciju kandidovala Njemačka. Tome je prethodila formalna ostavka Valentina Incka.
OHR - Foto: RTRS
OHRFoto: RTRS

Ruska Federacija bila je protiv, iz ambasade te zemlje u Sarajevu poručuju da visoki predstavnik neće imati legitimite ako ne bude potvrđeno imenovanje u Savjetu bezbjednosti UN-a.

Inckov mandat, Republika Srpska i srpski narod nastojaće da što prije zaborave.

Preplaćeni i pristrasni austrijski diplomata Valentin Incko 1. avgusta i zvanično se oprašta od "Bijelih dvora".

12 dugih godina promovisao je bošnjačke interese i nerijetko satanizovao srpski narod. 9. januar upoređivao je sa danom nastanka NDH, srpske zvaničnike sa nacističkim zločincima, Srbima prišivao odgovornost za ratne strahote. Međunarodne adrese kao po pravilu koristio je za napade na rukovodstvo Srpske.

- Znači, on je podnio ostavku i ostaje do prvog avgusta u namjeri da Šmit dođe. Incka smatraju lokalnom ludom u Sarajevu - rekao je Milorad Dodik, srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH 

U Sarajevu žale za Inckom i time potvrđuju da je prethodnih godina radio u njihovu korist. Od novog visokog prtedstavnika očekuju konkretna djela.

- Јa mislim da mi čovjeka koji bolje poznaje situaciju u BiH i koji je dobronamjerniji u odnosu na BiH od Incka nećemo dobiti, samo ćemo dobiti čovjeka sa "jačim" leđima koji će imati jaču podršku - smatra Bakir Izetbegović,  predsjedavajući Doma naroda PS BiH.

Kristijan Šmit preuzeće dužnost prvog avgusta kada Inckova ostavka stupi na snagu. Od njemačkog diplomate očekuju se da ubrza ispunjenje uslova i ciljeva iz tzv. Programa 5+2. Šmitovo imenovanje dodatno naglašava teritorijalni integritet BiH, kako? članovi UO PIK-a nisu objasnili.

- OHR će sada da obavjesti generalnog sekretara UN o odluci Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira u BiH - saopšteno je iz OHR.

Iz saopštenja proizilazi da je za imenovanje stranog protektora u BiH dovoljna odluka ambasadora a ne Savjeta bezbjednosti. Za Republiku Srpsku prihvatljivo je jedino da novi visoki predstavnik bude izabran u skladu sa Aneksom 10, Dejtonskog sporazuma što znači uz saglasnost Srbije, Republike Srpske, Federacije, Alijine Bosne koje nema i Hrvatske - kaže Dodik.

- Samo je Karl Bilt imenovan na taj način, svi visoki predstavnici nemaju međunarodni legitimitet, i svi su imenovani tako što je PIK to nešto usaglasio i predložio Savjetu bezbjednosti. E sada šta će biti na Savjetu bezbjednosti, mi smo imali neka uvjeravanja ali o tome sada ne treba - naveo je Dodik.

- Visokog predstavnika u BiH bi trebalo da imenuje Savjet bezbjednosti, a Savjet za implementaciju mira je sebi prisvojio da to čini. Po Dejtonskom sporazumu nema nijedno ovlašćenje za njegovo provođenje tako da je PIK sproveo "blickrig" i imenovao njemačkog političara za visokog predstavnika - smatra Radomir Lukić, profesor ustavnog prava.

Od ranije Ruska Federacija zalagala se za zatvaranje OHR, zato je ruski ambasador danas odlučno izrazio neslaganje sa Šmitovim imenovanjem.

Poručuju da je situacija u BiH pod nadzorom UN zbog čega imenovanje novog visokog predstavnika mora da razmatra Savjet bezbjednosti.

Nijedna imenovana osoba bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN-a neće imati potreban međunarodno pravni legitimitet i neće se moći smatrati visokim predstavnikom u smislu Dejtona.Zato još jednom pozivamo naše partnera da procjene posljedice svojih nelegitimnih postupaka koji bi mogli dodatno da destabilizuju ionako tešku situaciju u BiH - navedeno je u saopštenju Ambasade Ruske Federacije u BiH.

Ruska Federacija je potpisnica Dejtonskog sporazuma i stalna članica SB UN-a sa pravom veta i lako može zaustaviti imenovanje Kristijana Šmita.

U prvom obraćanju javnosti nakon imenovanja, je istakao da će da radi u saglasnosti s predstavnicima međunarodne zajednice, izabranim funkcionerima, građanima BiH i mladim ljudima.