Odata počast ubijenim Srbima u srebreničkim logorima
U tim zgradama su u proteklom ratu bili logori u kojima je mučeno i ubijeno desetine srpskih civila i zarobljenih vojnika.
Predsjednik "Istočne alternative" Vojin Pavlović rekao je Srni da ovo udruženje ima podatke i dokaze da su u bivšoj policijskoj zgradi mučeni i zvjerski ubijeni Milisav Milovanović, Bogdan Živanović, Kostadin Popović, Dragutin Kukić, Branko Sekulić, Dragan Ilić, Јakov Đokić, Milomir Đukić i Mirko Marković.
- Ovdje su Srbi sitematski ubijani i uništavano sve srpsko tokom cijelog rata. Zločini su počinjeni na obje strane, ali za zločine nad Bošnjacima Srbi su osuđeni na više stotina godina, a za zločine i masovna ubistva Srba niko nije odgovarao, što pokazuje kako je radilo haško i kako radi pravosuđe BiH i potvrđuje njihovu pristrasnost i neobjektivnost, te pravnu torturu koju sprovode nad pripadnicima srpskog naroda - naveo je Pavlović.
Pavlović je naglasio da u Srebrenici nije počinjen genocid nad Bošnjacima, kako to nameću međunarodna zajednica i zapadni mediji, i da je neprihvatljivo nametanje zakona o zabrani negiranja navodnog genocida, što od visokog predstavnika traže muslimanska udruženja.
Prema njegovim riječima, ne bi iznenadilo "da Incko pokuša nametnuti taj zakon znajući da su njegovi preci ratovali protiv Srba u dva rata, da su ostavljali kosti po balkanskim ratištima, kao i preci Kristijana Šmita, i da oni iz osvetoljubivosti to učine".
- Oni dolaze iz naroda koji su počinili genocid u 20. vijeku i nemaju pravo nikome moralisati, a poznato je da je Inckova majka radila u štabu SS divizija koji je bio nadređen zloglasnoj Handžar diviziji koja je počinila masovne zločine nad srpskim narodom - naveo je Pavlović.
On je rekao da je apsurdno da sudovi hoće da pišu istoriju umjesto naučnika i istoričara, a tendenciozne sudske presude žele da pretvore u istorijske činjenice, što je nedopustivo.
Pavlović tvrdi da su u Srebrenici počinjeni zločini nad pripadnicima oba naroda, ali da su procentualno više nastradali Srbi i da se to može lako izračunati i dokazati kada se uporedi broj pripadnika svakog naroda na popisu 1991. godine i broj poginulih.
On je istakao da su Srbi u srebreničkim logorima mučeni, klani, nabijani na ražanj, potkivani i umirali na najvećim mukama, njihova imena se znaju i obaveza je potomaka i srpskog naroda i vlasti da ta mjesta obilježe jer je to istina koju treba pričati i prenositi i koja se ne smije skrivati i zaboraviti.
- Za zločine počinjene nad zarobljenim ili Srbima koji su na početku rata ostali lojalni muslimanskoj vlasti, a svi su završili u srebreničkim kazamatima, odakle su samo rijetki razmijenjeni i kratko nakon toga umrli od posljedica torture, niko nije odgovarao, kao ni za ostale zločine nad Srbima u Podrinju, što je žalosno i sramota pravosuđa - istakao je Pavlović.
On je rekao da "Istočna alternativa" nastavlja borbu za istinu, koje se ne treba plašiti, te da je istina da su u ovim objektima bili logori u kojima su mučeni i ubijeni Srbi.
Članovi ovog udruženja već 12 godina 13. jula odaju počast žrtvama, prislužuju svijeće za pokoj duša ubijenih i polažu cvijeće kod tih objekata i traže od institucija Republike Srpske da se ovaj datum uvrsti u kalendar značajnih istorijskih datuma koji će se redovno obilježavati.
- Pitaju zašto 13. jula odajemo počast ubijenim Srbima u srebreničkim logorima. Datum je simboličan jer se 13. jula 1992. godine saznalo da je grupa Srba koji su živi zarobljeni na Petrovdan u selu Zalazje odvedena u Srebrenicu. Kasnije je potvrđeno da su odvedeni u bivšu zgradu policije gdje su ispitivani, mučeni i tu im se gubi trag. Desetorica od 22 nestala na Zalazju još nije pronađena - podsjećaju iz "Istočne alternative".
Pavlović je i danas ponovio da u "Istočnoj alternativi" smatraju da u Srebrenici nije počinjen genocid, što je potvrdio i holandski pukovnik u sastavu UNPROFOR-a Tomas Keremans koji je u Srebrenici bio u julu 1995. godine i koji je napisao da su Srbi briljantno oslobodili Srebrenicu, a to tvrde i drugi predstavnici međunarodne zajednice koji su u toku rata bili u BiH i u Srebrenici, među kojima i Filip Morion.