latinica  ћирилица
13/10/2021 |  18:15 ⇒ 20:11 | Autor: RTRS

Cijene goriva i dalje rastu (VIDEO)

Cijene goriva obaraju rekorde kod nas i u regionu. Litar dizela u Hrvatskoj skuplji je od tri marke, a i u Crnoj Gori se približava tom iznosu.
Gorivo - Foto: nezavisne novine
GorivoFoto: nezavisne novine

Cijene u Srpskoj su takođe rasle, trenutno su najniže u regionu, ali već od sutra pojedini distributeri će ih povećavati.

Pfenig po pfenig, gorivo je sve skuplje, pa zadržavanje na benzinskim pumpama za većinu vozača traje sve kraće. Cijena litra goriva u Republici Srpskoj bilježi rekord u posljednje dvije godine. Rezultat je to tektonskih poremećaja na svjetskom tržištu energetike.

- Ono što će se sigurno reflektovati na domaće tržište, da će na domaćim benzinskim stanicama doći do poskupljenja od četiri do pet feniga, na sve derivate, TNG takođe, plin već zadnjih 20 dana se udvostručio što se tiče maloprodajnih cijena - istakao je Dragan Tršić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Republike Srpske.

A negativno iznenađenje vozače bi moglo dočekati na pumpama već ujutru. Do koje mjere će cijene rasti teško je prognozirati.

Direktor banjalučkog Krajinapetrola Milovan Bajić kaže, ovakva situacija ne odgovara ni domaćim distributerima.

- Kada na fakturnu cijenu dodamo akciznu taksu za puteve, autoputeve, obračunamo na to PDV, nama trenutno ostaje nekih 10-ak feniga po litri - pojasnio je Bajić.

DŽep vozača ovih je dana na posebnom udaru i zbog pripreme za zimu. Za razliku od prethodnih godina, ove je rok za zamjenu guma na automobilima nešto kraći. Obavezna zimska oprema mora biti montirana do 1. novembra, pa su u vulkanizerskim radnjama ovih dana gužve.

Cijena montaže opreme u nivou je prošlogodišnjih, ali cijena guma daleko je veća.

- U drugoj polovini ove godine gume su poskupile za nekih 20 odsto prema uvoznicima. U principu najmanje 17, a najviše 23 odsto, gdje spadaju premijum brendovi, oni su najviše poskupjeli - naveo je Igor Davidović, servisni savjetnik. 

Razlog ovako velikog rasta, kažu upućeni, treba tražiti u nedostatku sirovina, ali i smanjenju proizvodnih kapaciteta u domaćim fabrikama.

Loša vijest je da trenutne cijene nisu i konačne, jer su proizvođači najavili nove već od 1. novembra, pa su vozači pred sve većim pritiskom izbora između cijene i kvaliteta.

- Savjet, najbolje je da se na gume ne gleda finansijski, jer one mogu dugo izdržati, kvalitetne su, a svakako čine više od 50 odsto sigurnosti vozila, tako da sa tim uvijek treba biti oprezan - poručio je Davidović.

Aleksandar Ljuboja kaže, razlog za ovakvo stanje na svjetskom tržištu treba tražiti prije svega u nepovoljnoj geopolitičkoj situaciji. Pandemija i veliki monopolisti promijenili su uslove poslovanja, pa pravila gotovo i ne postoje.

- Oni koji su u mogućnosti da finansijama utiču na kupovinu energenata i kupovinu sirovina, kupuju velike količine tih roba, bilo da se radi o konkretnom avansnom plaćanju ili kupovinom fjučersa, dolaze u posjed velike količine robe, te robe skladište i kasnije oni kao veliki diktiraju cijenu - pojasnio je Aleksandar Ljuboja, ekonomista.

A cijenu tih, sve manje ekonomskih, a sve češće geopolitičkih kretanja najčešće plaćaju mali, a najviše osjete najsiromašniji.

Prognoze su da je pred ionako krhkom privredom Republike Srpske veliki udar koji će prvo osjetiti prevoznici, a ubrzo za njima i građani, jer osim cijena goriva i cijene osnovnih životnih namirnica sve više rastu.

Kada će stati teško je prognozirati, iako MMF očekuje stabilizaciju svjetskog tržišta energetike tek početkom naredne godine.