Savjet bezbjednosti jednoglasno usvojio Rezoluciju (VIDEO)
Inače, u Rezoluciji se ne pominje Kancelarija visokog predstavnika, što se smatra diplomatskom pobjedom Rusije i Kine, budući da su ove dvije zemlje bile protiv imenovanja novog visokog predstavnika.
Za Moskvu u BiH i ne postoji visoki predstavnik, za Peking probleme u BiH trebaju rješavati njeni građani, a za zapadne zemlje suština problema je u onome što je istakao i Šmit - u Republici Srpskoj.
Sjednica Savjeta bezbjednosti UN o situaciji u BiH održana je u sjedištu UN u Njujorku.
21.44 - Republika Srbija od međunarodne zajednice očekuje nepristrasan i balansiran pristup ovim pitanjima. Vjerujemo da je dijalog unutar institucija u BiH jedini način za izgradnju povjerenja i postizanje kompromisa - rekao je ambasador Srbije pri UN, Nemanja Stevanović. Obraćanjem predstavnika Srbije završena sjednica Savjeta bezbjednosti UN.
21.40 - Šef Delegacije EU u UN Bjern Olof Skog istakao da politički lideri u BiH treba da prevaziđu nesuglasice i da pažnju obrate na reforme što će omogućiti napredak na putu ka EU.
Skog je pozdravio jednoglasno usvajanje produženja mandata misije EUFOR-a "Altea" na još godinu dana i naglasio njen značaj u održavanju mirnog i stabilnog okruženja u BiH.
21.35 - Ambasador Hrvatske pri UN, Ivan Šimonović rekao je da Hrvatska podržava stablinu i prosperitetnu BiH, te nastavlja da poštuje teritorijalni integritet.
21.20 - Ambasador BiH u UN-u Sven Alkalaj pročitao je dijelove izvještaja Kristijana Šmita.
Alkalaj je naveo da je Šmit dobro predstavio situaciju u BiH, ocijenivši da se BiH suočava sa najvećom egzistencijalnom krizom nakon rata, koju, kako je rekao, "predvode Milorad Dodik i SNSD".
On je, ipak, istakao da "nisu samo problemi u Republici Srpskoj, te da se u FBiH tri godine ne može formirati nova vlada.
21.12 - BiH se nalazi na ključnoj raskrsnici u istoriji, a tri najbitnije stvari na koje treba obratiti pažnju su opasna retorika, zaštita OHR i sprovođenje reforme izbornog procesa, ocijenila je ambasadorka SAD u UN Linda Tomas Grinfild.
20.52 - Stalni predstavnik Ruske Federacije u UN Vasilij Nebenzja rekao je da u BiH nema viskog predstavnika. Govoreći o Valentinu Incku i nametnutom zakonu, Nebenzja je rekao da je Incko odlučio da ima pravo da nametne zakon i da je to podstaklo neslaganje i podjele.
20.47 - Zamjenik kineskog ambasadora pri UN, Geng Šuang rekao je da se BiH već neko vreme suočava sa nizom problema, naglašavajući da bi, na kraju, te teškoće trebali da riješe ljudi koji tu žive.
20.45 - Predstavnica Velike Britanije pri u UN pozdravila je usvajanje rezolucije o produženju misije EUFOR-a u BiH "Altea" na još godinu dana.
Ona je ukazala na izvještaj koji je Kristijan Šmit podnio SB UN u kojem ističe na značaj misije "Altea" u očuvanju mira i bezbjednosti u BiH.
- Iako Šmit nije sa nama ovdje, želim da mu zahvalim na njegovim iskrenom i temeljnom izvještaju o sprovođenju mirovnog sporazuma u BiH koji je podijeljen članicama Savjeta bezbjednosti - rekla je britanska predstavnica.
Ona je napomenula da Velika Britanija "pruža punu podršku Šmitu" i upotrebi bonskih ovlaštenja ukoliko to situacija bude zahtijevala i odbacuje pokušaje preranog zatvranja kancelarije OHR, jer smatra da to nije u interesu regionalne bezbjednosti, te evroatlantskih integracija BiH.
Prema njenim riječima, za zatvaranje OHR potrebno ispuniti agendu pet plus dva.
Ona je navela da Velika Britanija dijeli zabrinutosti ostalih članica zbog retorike koja se čuje iz pojedinih dijelova BiH, posebno od sprskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.
20.40 - Predstavnica Irske izjavila je da je "BiH uspjela da postigne značajne rezultate u posljednjih 25 godina, i to mora da se nastavi, te da izabrani predstavnici građana moraju nastaviti sarađivati sa međunarodnim predstavnicima da im omoguće što bolju budućnost".
20.35 - Francuska podržava produžetak mandata EUFOR-a
Stalni predstavnik Francuske u UN Nikola de Rivijer rekao je da ova zemlja podržava usvajanje francuskog prijedloga rezolucije u Savjetu bezbjednosti UN o produžetku mandata EUFOR-a.
-----
Podsjećamo, nakon višednevne debate u Savjetu bezbjednosti usaglašena je rezolucija prema kojoj Kristijan Šmit neće govoriti pred Savjetom o situaciji u BiH, a OHR neće biti pomenut u konačnoj verziji kojom se produžava mandat EUFOR-a u BiH, koji ističe u petak, 5. novembra.
Za sjednicu Savjeta bezbjednosti Vlada Republike Srpske uputila je 26. izvještaj u kojem se navodi da Srpska u potpunosti poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH, ali i da insistira da drugi u BiH i u inostranstvu poštuju i sprovode slovo Dejtonskog sporazuma.
Povezane vijesti:
Trijumf ruske diplomatije i uspjeh politike Republike Srpske