Mehmedović pozvao na prekid pregovora sa EU, Srbe i Hrvate nazvao "genocidašima i UZP-ovcima"
Mehmedović je na svom Fejsbuk profilu objavio da je u BiH "briselski državni udar" i da pregovore treba voditi samo sa SAD, kao i da se BiH "sprema kiparski model".
"EU je preko svog komesara za proširenje, dogovarala državni udar u BiH", napisao je, između ostalog, Mehmedović, poznat po radikalnim probošnjačkim stavovima.
On je naveo i kako nije dovoljno što "Tužilaštvo BiH vodi istragu oko `rušenja ustavno-pravnog poretka` kroz zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, već smatra da javnost treba da prisli Tužilaštvo BiH da pokrenu istragu protiv zvaničnika Brisela i EU Olivera Varheljija, Јohana Satlera i ostalih".
Mehmedović je pozvao političke stranke u BiH da prekinu sve kontakte s EU dok Evropska komisija i Savjet Evrope ne daju svoj stav o ovome, da Varheljija i Satlera proglase nepoželjnim osobama i zatraže zatvaranje Kancelarije EU u BiH do okončanja istrage u Briselu ili smjene briselskih dipolomata upetljanih u rušenje ustavno-pravnog poretka u BiH.
On je pozvao Evropski parlament na posebno zasjedanje u vezi državnog udara kojeg je, kako je naveo, sprovodila EU, te naveo da to "nije igra ni Dragana ni Milorada, već EU".
Ovakvi stavovi Mehmedovića posljedica su činjenice da u zemljama EU sve više sazrijeva saznanje kako bošnjački unitarizam razara BiH.
Mehmedović je jedan od osnivača SDA, ratni načelnik Policijske stanice Tešanj i načelnik Centra službe bezbjednosti Doboj sa sjedištem u Tešnju.
Nakon rata bio je ministar unutarnjih poslova u Vladi Zeničko-dobojskog kantona, a potom ministar transporta i komunikacija u Vladi Zeničko-dobojskog kantona.
Bio je i poslanik u Parlamentu FBiH i u dva mandata poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
SIPA je Mehmedovića 2013. godine prijavila Kantonalnom tužilaštvu ZDK zbog nedozvoljenog posjedovanja oružja i eksplozivnih materija, ali je Tužilaštvo odustalo od istrage.
U skrivenim podzemnim skladištima pronađeno je oko 800 punjenja za ručne raketne bacače iranske proizvodnje i oko 60 granata za bestrzajne topove.
Takođe, je u julu 2013. uhapšen zbog sumnji da je počinio ratne zločine protiv srpskih civila na području opštine Tešanj od proljeća 1992. do jeseni 1993.
SIPA je Tužilaštvu BiH podnijela i izvještaj protiv Mehmedovića pod optužbama da je tokom hapšenja uticao i prijetio svjedocima i policijskim službenicima Sipe.
Mehmedović je tada osumnjičen da je planirao, naređivao i lično učestvovao u hapšenjima, pritvaranju i ispitivanju srpskih civila. Pored toga bio je osumnjičen i za nečovječno postupanje, zatvaranje, zastrašivanje i mučenja srpskih civila.
Mehmedović je, neposredno nakon rata, bio kum brojnim mudžahedinskim borcima i njihovim suprugama, mahom Bošnjakinjama, s područja Zeničko-dobojskog kantona i tako im omogućavao da steknu državljanstva BiH.