

Grabovac: Brojni dokazi i izjave o masovnim grobnicama u Sijekovcu
Pred obilježavanje tri decenije od agresije Hrvatske na opštinu Brod, Grabovac je rekao Srni da su porodice poginulih iz Republike Srpske nezadovoljne radom Tužilaštva i Suda BiH na procesuranju ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Brodi i na području Posavine.
- Postoje brojni dokazi, dokumentacija, izjave svjedoka o masovnim grobnicama u Sijekovcu kod Broda, kao i izjave srpskih logoraša o zločinima nad Srbima u Brodu, Odžaku i čitavoj Posavini koje smo još 2001. godine proslijedili na uvid Haškom tribunalu - istakao je Grabovac.
On je podsjetio da je Haški tribunal 2006. godine predmet o zločinima nad Srbima na području Posavine proslijedio na procesuiranje Tužilaštvu i Sudu BiH.
Grabovac je ukazao da pravosuđe BiH ovaj predmet godinama drži u ladicama i ne želi da procesuira naredbodavce i izvršioce tih ratnih zločina nad Srbima.
U Brodu će sutra biti obilježeno 30 godina od agresije Hrvatske na ovu opštinu. Agresiju su izvršili regularna Hrvatska vojska i paravojne oružane formacije iz Hrvatske, potpomognute oružanim paravojnim formacijama Hrvata i muslimana iz Bosanskog Broda, čime je počeo rat u BiH.
Napad na opštinu Brod 3. marta bio je samo uvod za najstrašnije i najsvirepije zločine koji su se tog mjeseca desili na području ove opštine.
Članovi porodica Martić i Dujanić ubijeni su 25. marta 1992. godine u Brodu, a već sutradan, 26. marta, dogodio se pokolj u Sijekovcu. Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu ubili devet srpskih civila, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja.
Najmlađa žrtva imala je 17, a najstarija 72 godine. Tokom 1992. godine u Sijekovcu je ubijeno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.
Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.