latinica  ћирилица
05/03/2022 |  18:30 | Autor: TANЈUG

Drecun: Besmisleni zahtjevi Prištine za hitan prijem u NATO

Zahtjevi Prištine za hitan prijem u NATO i brže formiranje vojske Kosova predstavljaju besmislen propagandni potez koji se svodi na optužbe prema Beogradu da bi, imajući u vidu krizu u Ukrajinu, mogao nasilnim putem da se riješi kosmetski problem, poručio je danas predsjednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun.
Milovan Drecun (Foto: TANJUG/DRAGAN KUJUNDZIC) -
Milovan Drecun (Foto: TANJUG/DRAGAN KUJUNDZIC)

On je za Tanjug rekao da je Prištini potpuno jasno da takozvano Kosovo ne može prečicom postati članica NATO i istakao da se Beograd veoma jasno deklarisao za dijalog.

- Beograd želi da na miran, politički način riješi kosmetski problem, a Priština je ta koja blokira dijalog. Istovremeno, takvim potezima ne samo da pokušava da zadobije pažnju NATO zemalja i dobije podršku za ubrzanije formiranje takozvane vojske Kosova, već i da dobije što je moguće više finansijske i materijalne podrške za tu formaciju - rekao je Drecun.

On napominje da prištinska strana želi da pričom o navodnoj opasnosti od Srbije zamaskira sopstvene pripreme za nasilno rješavanje pitanja sjevera Kosova.

- Oni su već takozvane kosovske bezbjednosne snage ustrojili po principu klasične vojne organizacije. Imaju tri pješadijska puka, naoružanje koje je teškog kalibra, imaju i artiljeriju i neke haubice. Žele da nabave još naoružanja, a sve to nam pokazuje da srpski narod može biti ugrožen od te formacije - ukazao je Drecun i dodao da će Priština samo ove godine za kupovinu naoružanja izdvojiti više od 50 miliona evra.

Drecun naglašava da Priština dobija i značajno naoružanje i pomoć od SAD, Turske, Njemačke, Velike Britanije, dok se veliki broj pripadnika kosovske bezbjednosne službe školuje na vojnim akademijama zemalja članica NATO.

- Specijalno-operativna jedinica čak za 50 odsto povećava brojno stanje. NATO bi morao da pogazi ključne principe na kojima počiva da bi primio jednu takvu tvorevinu u svoje članstvo. Stigle su izjave njihovih visokih zvaničnika da to jednostavno nije realno. Dakle, Priština lovi u mutnom, pokušava da svaku situaciju iskoristi da bi Srbiju predstavila u što je mogućem negativnijem svetlu - poručio je Drecun.

On kaže i da Priština time želi da opravda ono što radi u procesu dijaloga, koga blokira i pri čemu neće da razgovara sa srpskom delegacijom.

- Žele da ovladaju nasilno. Ambicija Prištine je da pokušaju da dobiju članstvo u Savetu Evrope, napadaju opet Interpol, pokušaće da ponovo uđu u neke međunarodne organizacije gde nisu uspevali minulih godina i oni sada traže podršku predstavljajući se kao nekakav istureni bastion - naveo je Drecun.

Drecun je istakao da je Balkan bez svoje volje uvučen u geopolitičko sučeljavanje Zapada sa Rusijom.

- Nažalost, to se ne može izbeći. Srbija pokušava da sačuva svoju geopolitičku poziciju i da izađe sa što manje štete. Smatramo da se sankcijama nijedan problem ne može rešiti, a to pokazuje i naše iskustvo - rekao je Drecun.

On je upitao zašto bi Srbija ušla u konflikt sa zemljom koja je stalna članica Savjeta bezbjednosti i koja joj pruža ključnu podršku u UN i u odbrani njenog teritorijalnog integriteta.