Domaćim lovcima omogućiti komercijalni lov
- Imamo maksimalno razumijevanje resornog ministarstva i Vlade Republike Srpske. Želimo da zakon bude pozitivan u svakom smislu, da prati trendove - rekao je Minić.
On je podsjetio da je 2008. potpisana "Citas" konvencija, koja omogućava izvoz ulova iz BiH, ali ne funkcioniše jer nisu usklađeni zakoni o lovstvu Republike Srpske i Federacije BiH.
- Republika Srpska ima ustanovljena sva lovišta, ima jedan zakon o lovstvu, ima jedan zakon o šumama, što kod kolega u FBiH nije slučaj - podijeljeno je u 11 kantona - rekao je Minić na lovačkoj večeri u Bijeljini, organizovanoj povodom završetka lovne sezone.
Minić je ocijenio da je protekla lovna sezona bila izuzetno uspješna.
- Lovački savez će od maja imati informacioni sistem i kompletnije podatke o izlovu, brojnom stanju. Imamo veliku obavezu prema Vladi Republike Srpske da opravdamo, ne samo sredstva, nego i povjerenje - rekao je Minić i dodao da godišnje Savez dobija oko pola miliona KM za unapređenje oblasti lovstva.
Milenko Zeremski iz Lovačkog saveza Vojvodine, rekao je da je saradnja lovaca sa obje strane Drine višedecenijska, te napomenuo da mnogi vojvođanski lovci koji vole da promijene ambijent - dođu u Srpsku i love druge vrste divljači, odnosno one koje nemaju na svom terenu.
Sanja Momčilović Bognič, zamjenica predsjednika Lovačkog saveza Vojvodine, kaže da žene mogu da budu, možda, čak i bolji lovci od muškaraca.
- Lovim odmalena, a aktivno se bavim i kinologijom. Moj omiljeni ulov su predatori, zvijeri - rekla je Bogničeva.
Lovački savez Republike Srpske broji oko 20.000 članova.