latinica  ћирилица
21/03/2022 |  22:15 ⇒ 22/03/2022 | 08:09 | Autor: RTRS

Višković: Niže cijene goriva ukidanjem akciza uskoro bi mogle biti realnost (VIDEO)

Mjere Vlade Republike Srpske i Narodna skupština Srpske o uvođenju nulte stope na osnovne životne namirnice i ukidanju akciza na gorivo na mjesečnom nivou su realne i zakonom zasnovane, izjavio je premijer Srpske Radovan Višković u emisiji "Drugi ugao" naše televizije.
Radovan Višković gost emisije Drugi ugao - Foto: RTRS
Radovan Višković gost emisije Drugi ugaoFoto: RTRS

Nada se da će ukidanje akciza na naftu i naftne derivate biti uskoro primjenjive kako bi, kaže, uticali i na smanjenje cijena ostalih proizvoda.

30, 40 pfeniga niže cijene goriva ukidanjem akciza na naftu i naftne derivate moglo bi uskoro biti realnost, kaže premijer Srpske.

Naša je želja, smatra, da se to u Parlamentarnoj skupštini BiH što prije usvoji i da već od početka aprila bude na snazi kako bi uticali na smanjenje cijena svih proizvoda.

Zajedno sa nultom stopom na osnovne životne namirnice, smanjiće se, tvrdi, udar na kućni budžet i privredu.

- Tu prema odgovoru koji smo dobili od UIO oni ne mogu tako brzo tu mjeru implementirati kao što možemo akcize na naftu. Zato je bitno da ova mjera na akcize stupi što prije. Apelujem na UIO da što prije implementira buduće usvajanje Zakona vezano za PDV i da po skraćenim procedurama dođemo u poziciju da naši građani osjete efekte tog Zakona - rekao je Višković.

Prijedlog mjera koje je NSRS usvojila je realan i zakonom zasnovan. To što bi gubitak u budžetu Srpske bio 111 miliona maraka po osnovu uvođenja nulte stope do kraja ove godine i 17 i po miliona maraka mjesečno zbog ukidanja akciza na naftne derivate neće uticati na budžetom planirane obaveze, kaže premijer Srpske.

- Sa ovim rastom prihoda mi peglamo ili pravimo procjene da neće doći do gubitka u budžetu vezano za akcize i PDV. Imamo smanjen prihod, ali ovdje imamo i rast pa očekujemo da ćemo tim izvršiti preklapanje što znači da će sve ono što smo planirali u budžetu za 2022. godine ostati pri tome i kod projekcije penzija, plata, javnih investicija, pomoći realnom sektoru - rekao je Višković.

Šta će po pitanju ovih prijedloga uraditi Parlamentarna skupština BiH ne zavisi od entitetskih vlada, kaže Višković.

Podsjeća da su početkom marta dva entitetska premijera sa predsjedavajućim Savjeta ministara dogovorili da se donese odluka o zabrani izvoza oblovine, ali da na Savjetu ministara to prošle sedmice nije prošlo.

- Ako dvojica premijera smatraju da je ta mjera neophodna kako bi zaštitili naše privrednike, radna mjesta i onda imate ljude koji i pored te saglasnosti neće da glasaju za takvu odluku, čemu nada za te zajedničke institucije - poručio je Višković.

Srpska trenutno ima 26.000 tona pšenice na zalihama što je dovoljno do nove žetve, naglašava Višković.

Dodaje i da je izgubio nadu da će Centralna banka BiH preduzeti bilo šta u vrijeme krize.

Za razliku od naše, Centralne banke širom svijeta su, kaže, u godini virusa korona i trenutne krize pokazale zbog čega postoje i štitile svoje ekonomije.