Bolna svjedočenja o zločinima u Dobrovoljačkoj; Tri decenije čeka se pravda (VIDEO)
Tada je u Dobrovoljačkoj ulici presretnuta vojna kolona koja se izvlačila po prethodno postignutom dogovoru. U tim danima ubijena su 42 vojnika, oficira i civilna lica na službi u ЈNA, desetine je ranjeno i zarobljeno.
Nedavno je podignuta optužnica protiv 10 lica, ali su njom obuhvaćeni samo događaji iz Dobrovoljačke što je izazvalo ogorčenje porodica ubijenih i preživjelih vojnika. Mirna šetnja u Sarajevu danas bez incidenata.
Nakon pet godina pauze, porodicama ubijenih vojnika i preživjelim iz Dobrovoljačke ponovo je omogućeno da bar nakratko posjete mjesto stradanja, uz budno oko specijalnih policijskih snaga.
Dobrovoljačka ulica - 30 godina od zločina nad pripadnicima ЈNA; Mirnom šetnjom protiv zaborava #RTRS #RTRSvijesti https://t.co/si9vEaeu5S
— RTRS vijesti (@RTRSvijesti) May 3, 2022
Emocije lome Milenka Perića. Bio je mladi vojnik kada je izveden iz kamiona. Prvi put je u Dobrovoljačkoj nakon ranjavanja i pakla koji je prošao prije tri decenije.
Perić je imao sreću da nije ubijen kao sedam vojnika i oficira u Dobrovoljačkoj. Podijelio je sudbinu 207 zarobljenih i desetina ranjenih , koji su nakon nekoliko mjeseci tamnovanja razmijenjeni.
- U odnosu na prije 30 godina, da smo imali tada toliko obezbjeđenje ne bismo prošli kako smo prošli. Imao sam 20 godina , bio sam zarobljen - kaže Srđan Lukić učesnik kolone ЈNA u Dobrovoljačkoj.
Osim ožiljaka na tijelu od rana zadobijenih tokom odbrane Komande na Bistriku, Željko Pantelić nosi bolne sjećanja i na kako kaže, izdaju tadašnjeg političkog i vojnog vrha SFRЈ koja su , smatra, doprinijela stradanju u Dobrovoljčkoj, gdje je bio zarobljen.
- Dobra vijest je što je podignuta optužnica, ali žalosno što nije obuhvatila ubistva vojnika od 20. aprila pa sve do posljednjeg ubistva vojnika ЈNA u kasarni maršal Tito 23.maja - istakao je Pantelić.
Tužilaštvo BiH nedavno je podiglo optužnica protiv 10 političkih, vojnih i policijskih zvaničnika tadašnje RBiH na čelu sa Ejupom Ganićem. Sumnjiče ih za ubistva, ranjavanja te mučenje zarobljenih vojnika ЈNA. Optužnicu nije potvrdio Sud BiH. Porodice ubijenih vojnika ЈNA 2. maja na Skenderiji i drugim lokacijama u Sarajevu razočarane su što će smrt njihovih najmilijih ostati bez sudskog epiloga.
- Nisam došla da provociram nikoga. Došla sam da odam poštu i mom bratu i svoj braći koja su na svirep način ubijena u Sarajevu - istakla je Gordana Gvozdenović sestra ubijenog poručnika ЈNA Obrada Gvozdenovića.
Uoči mirne šetnje i polaganja ruža na jedno od mjesta stradanja Dobrovoljačkoj, uniformisani pripadnici Udruženja "Zelene beretke" odali su počast, kako kažu, braniocima grada i poručili da je kolona ЈNA bila legitimna vojna meta te da nije bilo ratnog zločina.
- U koloni koja se kretala nije bilo borbe, pošli smo da izađemo. Oni su nas sačekali. Neka pogledaju snimke gdje se čuje naredba da se pale sva vozila zapaljivim materijama , naredba od Zagija - rekao je Danilo Beribaka učesnik kolone ЈNA u Dobrovoljačkoj.
3.maja 1992.godine u poslijepodnevnim časovima kolona u Dobrovoljačkoj je napadnuta iz svog naoružanja. Masakr se mogao izbjeći da je general Milutin Kukanjac poslušao upozorenje pomoćnika za bezbjednost Ratka Kataline da se sprema opšti napad muslimanskih formacija.
Kukanjac je povjerovao Aliji Izetbegoviću koji je rekao da neće biti napada. Ali ni garancije UNPROFOR-a nisu spriječile jedan od prvih ratnih zločina u Sarajevu, koji je najavio rat.