Ustavni sud BiH ukinuo dio odluka Narodne skupštine Srpske
Odlučujući o zahtjevu 15 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za rješavanje spora između BiH i Republike Srpske, Ustavni sud BiH utvrdio je da postoji spor u vezi s donošenjem osporenih odredbi Deklaracije i Zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju prenesenih nadležnosti sa BiH na Srpsku u oblasti pravosuđa, odbrane i bezbjednosti, indirektnog oporezivanja i drugih pitanja, saopštila je ova pravosudna institucija.
Ustavni sud BiH odlučivao je i o zahtjevu predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragana Čovića za ispitivanje regularnosti postupka, odnosno utvrđivanje postojanja ili nepostojanja ustavnog osnova za proglašenje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH od 22. aprila ove godine štetnim po vitalni interes bošnjačkog naroda.
Odlučujući o Čovićevom zahtjevu, Ustavni sud utvrdio je da izjava Kluba delegata bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH o destruktivnosti po vitalni interes bošnjačkog naroda u BiH u navedenom zakonskom prijedlogu ispunjava uslove proceduralne ispravnosti iz Ustava BiH, ali da nije povrijeđen vitalni interes bošnjačkog naroda.
Na današnjoj plenarnoj sjednici Ustavni sud je, odlučujući o zahtjevu Opštinskog suda u Zavidovićima za ocjenu ustavnosti pojedinih članova Zakona o prekršajima, utvrdio da dio člana 75 koji glasi "kada je rješenje o prekršaju uručeno putem pošte, smatraće se da je dostavljanje izvršeno po isteku pet radnih dana od dana kada je rješenje predato na poštu" nije u skladu sa Ustavom BiH i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda zato što za posljedicu može imati gubitak prava na pristup sudu.
Odlučujući o zahtjevu Opštinskog suda u Zenici za ocjenu ustavnosti člana 44 Zakona o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona, Ustavni sud BiH utvrdio je da osporeni član nije u skladu sa Ustavom BiH i Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH iz razloga što je došlo do narušavanja autonomije univerziteta.
Razmatrana je i apelacija 4378/21 u kojoj je Ustavni sud odlučio da nije došlo do povrede apelantkinjinog prava na nepristrasnost suda kao segmenta prava na pravično suđenje u situaciji kada navodi o pristrasnosti predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH odnosno članova VSTS-a nisu osnovani.
Sve odluke usvojene na plenarnoj sjednici biće dostavljene podnosiocima zahtjeva/apelantima u roku od mjesec dana i objavljene u što kraćem roku na internet stranici Ustavnog suda BiH, saopšteno je iz Ustanog suda.