latinica  ћирилица
12/07/2022 |  19:07 ⇒ 20:00 | Autor: RTRS

Da li je inflacija opravdanje za veće kamate na kredite? (VIDEO)

Pojedine banke u Republici Srpskoj počele su zbog inflacije da povećavaju kamate i na kredite, ali i na depozite.
Novac - Foto: RTRS
NovacFoto: RTRS

Dok pojedini bankari najavljuju da će do kraja godine kamate nastaviti da rastu, iz Udruženja banaka ističu da inflacija ne bi smjela da bude opravdanje za povećanje kamata.

Za mjesečnu ratu za kredite sa promjenljivom kamatnom stopom građani od početka jula u pojedinim bankama izdvajaju više novca. Povećana je i kamata na štednju i to do jedan odsto. U bankama kažu da kamate usklađuju sa inflacijom kako bi očuvali vrijednost novca.

- Unikredit banka će svoje tržišne kamate, odnosno već je to uradila, uskladiti sa svojim redovnim cijenama iz ugla kredita, dok smo trenutno u kampanji vezano za depozite - kaže Željko Kišić, član Uprave Unikredit banke Banjaluka.

Zbog rasta kamata građani masovno podižu novac sa štednih računa i ulažu u nekretnine. Kao rezultat, rastu kamate na depozite, a potom i na kredite.

- Od banke do banke imamo situaciju da rastu kamate na depozite od 0,5 do jedan odsto, što predsatvlja znatno povećanje. Euribor je porastao nakon velikog broja godina unazad kad je bio na istorijskom minimumu, čak i negativan. U ovom trenutku već imamo pokazatelje da su pojedini anuiteti kod klijenata koji su imali kamatne stope vezano za euribor podignute - navodi Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske.

Međutim, u praksi, kamate u BiH bar do naredne godine ne bi trebalo da budu značajno veće i to zbog stagflacije i zbog činjenice da Evropska centralna banka štampa enormne količine novca bez pokrića, koji je kamate sveo na minimum.

- Ne može se uvesti neka mjera, odnosno držati se čiste ekonomije i teorije pa da kamatne stope postupaju prema inflaciji. Kamatne stope će ECB povećavati pomalo, što znači da će izaći iz minusa tek u ovoj godini. To znači da se kod nas ne bi trebalo ništa mijenjati, jer mi nismo u minusu - navodi Branislav Kutle, direktor Udruženja banaka BiH.

Više cijene kredita ne mogu se očekivati ni zbog toga što je sve manje građana koji se usuđuju zadužiti.

Ekonomisti rješenje vide u kreditiranju realnog sektora i privrede. To bi, tvrde, dovelo do stabilnosti kamatne stope.

- U ovom trenutku mislim da veća opasnost prijeti od inflacije, nedostatka repromaterijala i radne snage, jer su to faktori koji će puno više uticati na spremnost za investiranje nego što je rast kamatnih stopa koji je, ipak, trebalo da bude manji od stope inflacije - pojašnjava Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SVOT.

Ako je do sada i bilo dileme koju kamatnu stopu izabrati, sada je izvjesno da je fiksna kamatna stopa sigurniji izbor.