latinica  ћирилица
10/09/2022 |  13:04 ⇒ 13:35 | Autor: SRNA

Na Crnom vrhu služen parastos za 11 stradalih Srba

Na Crnom vrhu kod Zvornika danas je obilježeno 30 godina od stradanja 11 pripadnika Vojske Republike Srpske, Ministarstva unutrašnjih poslova i civila, koje su 10. septembra 1992. godine iz zasjede ubili pripadnici muslimaniskih snaga iz Srebrenice i Kamenice.
Zvornik - pomen na Crnom vrhu - Foto: SRNA
Zvornik - pomen na Crnom vrhuFoto: SRNA

Tim povodom služen je parastos, položeni su vijenci i prislužene svijeće na spomen-ploču.

Predsjednik Gradske organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Zvornika Milivoje Marković podsjetio je da su na dijelu magistralnog puta Zvornik-Tuzla, na lokaciji Crni vrh, srebrenički i muslimani iz zvorničke Kamenice presjekli kolonu vozila koja se kretala iz pravca Capardi prema Zvorniku.

- U koloni vozila toga 10. septembra 1992. godine ubijeno je pet pripadnika Vojske Republike Srpske, dva pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i četiri civila, od kojih niko nije bio naoružan. Spaljeno je više kamiona i automobila, dok su isti dan u širem rejonu poginula još tri pripadnika Vojske Republike Srpske - podsjetio je Marković.

Ističući da se i poslije 30 godina od zločina okupljamo na ovom mjestu stradanja, odajući počast nevino nastradalim licima koja su tom momentu bila samo putnici u koloni vozila, Marković je rekao da su taj zločin iz zasjede izvršili muslimani iz Srebrenice i zvorničke Kamenice duboko u unutrašnjosti Republike Srpske.

On je naglasio da se predmet "Crni vrh", koji je dokumentovan, nalazi u ladicama Tužilaštva BiH koje, izgleda, nije zainteresovano za pokretanje istrage o ovom zločinu.

- Začuđujuće je da ni poslije 30 godina od zločina u kojem su stradale nevine srpske žrtve pravosudne ustanove BiH još nisu otvorile ovaj predmet - smatra Marković.

Marković je podsjetio da su u napadu na kolonu vozila na Crnom vrhu ubijena lica iz Rogatice, Olova, Sokoca, Istočnog Sarajeva i Zvornika i naglasio da se ovaj zločin ne smije nikada zaboraviti.

On je podsjetio da je početkom septembra 2010. godine na lokaciji stradanja podignuta spomen-ploča posvećena nevino ubijenim srpskim žrtvama i otkrivena na dan stradanja 2010. godine, da bi je samo šest dana kasnije polomila i skrnavila nepoznata lica.

- Nedugo zatim, iste godine, nepoznata lica su odnijela sto i klupe koje su bile postavljene oko spomen-ploče, te isječeni lanci i metalne cijevi kojima je bilo ograđeno spomen-obilježje - podsjetio je Marković.

Marković je rekao da je početkom septembra 2012. godine Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Zvornik, uz pomoć opštine i lokalne Boračke organizacije, postavila novu spomen-ploču većih dimenzija, sa urađenom betonskom ogradom i betonskim stolicama i klupama.

- Po drugi put postavljena spomen-ploča je 18. avgusta 2014. godine oskrnavljena, odnosno potpuno je polupana, da bi nedugo zatim bila postavljena i treća ploča koja je, na svu sreću, do sada netaknuta - rekao je Marković.

On je rekao da je svaki vandalizam nad ovom spomen-pločom prijavaljen policiji.

Parastos je služilo mjesno sveštenstvo, a vijence su položile porodice poginulih, predstavnici Gradske organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Gradske boračke organizacije, Gradskog udruženja ratnih vojnih invalida, predstavnici Policijske uprave, grada Zvornika i opštine Osmaci.

Parastosu su prisustvovali gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović i načelnik opštine Osmaci Radan Sarić.