Ćosić: Politika ubijanja Srba dovela do toga da ih danas u Sarajevu nema
Ćosić je istakao da o takozvanoj multietničnosti Sarajeva govori i činjenica da vlasti ovog grada na današnje obilježavanje nisu pozvali porodice ubijenih Srba na Kazanima.
- Nisu bili u stanju da na takvu vrstu obilježavanja pozovu ni nas koji institucionalno predstavljamo ljude koji su u tom periodu živjeli u Sarajevu i to govori o tome koliko je loša cijela ta priča - rekao je Ćosić.
On je napomenuo da je i dalje sporan broj žrtava, tekst na spomeniku, kao i sam spomenik koji su uradile gradske vlasti u Sarajevu, kao i da su jedine institucije koje štite Srpski narod u Republici Srpskoj i FBiH - institucije Republike Srpske.
Ćosić je izrazio i nadu da će se sarajevske vlasti probuditi iz onog sna koji je opisao Ivo Andrić, a koji govori o nemjerljivoj mržnji koju Sarajevo često ispolji prema svemu onome što je drugačije.
- U njihovom slučaju Srbi su imali drugačije viđenje i zato su se potrudili da ih eliminišu sa područja Sarajeva - naveo je Ćosić.
Bošnjački političari Sarajeva gotovo tri decenije skrivaju tačan broj ubijenih Srba iz ovog grada, koji su odvedeni iz svojih domova u ratnim godinama i ubijeni na Trebeviću na lokalitetu Kazani, pa bačeni u neku od jama.
Na Kazanima, na području Starog Grada u Sarajevu, prošle godine otkriveno je spomen-obilježje posvećeno ubijenim sarajevskim Srbima tokom 1992. i 1993. godine.
Predstavnici iz Republike Srpske ocijenili su tada da je spomen-obilježja Kazani sa predloženim tekstom i brojem žrtava sramotan i nedostojan, te da se, iz poštovanja prema žrtvama, moralo bar navesti ko ih ubijao tokom 1992. i 1993. godine.