latinica  ћирилица
16/01/2023 |  13:22 ⇒ 18:26 | Autor: RTRS

Od stradanja Srba iz Skelana 30 godina (VIDEO)

U Skelanima kod Srebrenice danas je obilježeno 30 godina od ubistva 69 mještana ovog naselja koje su pobile muslimanske jedinice iz Srebrenice 16. januara 1993. godine.
Pomen u Skelanima - Foto: RTRS
Pomen u SkelanimaFoto: RTRS

Ranjeno je 165 mještana. Od 30 zarobljenih polovina nije preživjela mučenja u srebreničkim logorima, a njih četvoro još se vode kao nestali.

Most preko kojeg se civilno stanovništvo jedino moglo prebaciti i pobjeći u Srbiju u Bajinu Baštu bio je pod stalnom snajperskom vatrom, pa je u pokušaju bjekstva, na mostu i u njegovoj blizini nastradalo najviše civila.



Na skelanskom mostu smrti ubijeni su mnogi u zasjedi. Najmlađa žrtva bio je petogodišnji Aleksandar Dimitrijević, a njegov brat Radislav imao je 12 godina. Da li su oni bili legitimni vojni cilj - pita majka ova dva ubijena ali nikad zaboravljena dječaka.

Strašno je bilo tog dana, prisjeća se Zdravko Živanović koji je ranjen, u Skelane je iz nekoliko pravaca iz Srebrenice upalo oko 2500 pripadnika muslimanskih oružanih formacija.

- Nismo imali kuda. Borili smo se koliko smo mogli - istakao je Zdravko Živanović iz Skelana.

Branimir Kojić iz Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila opštine Srebrenica istakao je da je narod pobijen samo zato što je bio pravoslavni.

- Neka je na čast onome ko ćuti jer su i djeca ubijana, a mi svi znamo ko ih je ubio, svi su upleteni i tužilaštvo koje ne procesuira - poručio je Mladen Grujičić načelnik opštine Srebrenica.

Dok je Republike Srpske i njenih institucija, zločin u Skelanima neće biti zaboravljen, a srpski narod nikada neće prestati tražiti pravdu - poručeno je danas u Skelanima .

- Da omladinu vaspitavamo da nikoga ne mrzi, ali da znaju za ove poginule - poručio je Boško Tomić izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić rekao je da Srpska nikada neće odustati od borbe za istinu i pravdu kada je riječ o zločinima koje su pripadinci takozvane Armije BiH počinile nad Srbima u Skelanima kod Srebrenice, a za koje niko nije odgovarao.

- Ako ovozemaljski sud ne kazni zločince, oni neće pobjeći od Božjeg suda i kazne - rekao je Rankić.

Danas su se kod Centralnog spomen obilježja okupili mnogobrojni članovi porodica poginulih, delegacije I prijetelji položivši vjence na mjestu gdje je isklesano 305 imena, stradalih u Skelanima od 92. do 95. godine.

Nastavljajući etničko čišćenje srednjeg Podrinja, jake muslimanske snage od nekoliko hiljada vojnika iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, napale su u zoru 16. januara 1993. godine srpska sela oko Skelana.

Za ovaj zločin nakon 30 godina niko nije procesuiran.