

Zašto generalni sekretar NATO putuje po Balkanu?

Stoltenberg će od 19. do 22. novembra putovati kroz "bure baruta" Evrope, kako se nezvanično naziva Balkan.
Situacija u pojedinim zemljama u regionu je zaista eksplozivna, a NATO se svim silama trudi da je drži pod kontrolom.
Dan ranije Norvežanin je stigao u Sarajevo. Ovdje planira posjetiti lokalni štab NATO-a, čiji je glavni zadatak "promovisanje reforme Oružanih snaga BiH prema NATO standardima".
Prema informacijama objavljenim na zvaničnom sajtu alijanse, planirani su pregovori sa predstavnicima republičkih vlasti i sa Kristijanom Šmitom.
Ruska gazeta piše da je istovremeno, legitimitet Šmita upitan, jer je imenovan kršenjem utvrđenih procedura i bez dogovora sa Savjetom bezbjednosti UN, što izaziva sumnju kod mnogih.
Dakle, rukovodstvo Republike Srpske - jednog od državotvornih entiteta BiH – uopšte ne priznaje Šmitov mandat.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je kancelarija visokog predstavnika institucija za spoljno upravljanje zemljom koje se BiH mora osloboditi.
- Inače, čini se da generalni sekretar NATO nema namjeru da se sastane sa samim predsjednikom Republike Srpske. To i ne čudi, budući da je Dodik poznat po negativnom odnosu prema Briselu i Vašingtonu, a takođe dosledno kritikuje alijansu i SAD zbog grubog miješanja u unutrašnje stvari BiH. Uz to, upravo je Banjaluka - najveći grad Srpske - kost u grlu članicama NATO-a, jer zapravo blokira približavanje cijele BiH alijansi. Za ovu funkciju Dodik je bio podvrgnut sankcijama Zapada - navodi se u tekstu Ruske gazete.
Što je, međutim, samo pojačalo njegovu želju da se odupre spoljnom pritisku.
- Tako je Dodik početkom novembra u intervjuu za Radio-televiziju Republike Srpske rekao da je američki ambasador u Sarajevu Majkl Marfi manipulator koji stalno laže i izmiče, čak i kada proglašava navodno štetan uticaj Rusije u BiH. U međuvremenu, NATO daje poseban prioritet borbi protiv "zlonamernog ruskog uticaja, dezinformacija i propagande" na Balkanu. Alijansa, preko Kancelarije za javnu diplomatiju i Grupe za strateške komunikacije, redovno organizuju tematske konferencije o ovom pitanju u regionu. Finansira kroz grantove široku mrežu "nezavisnih" nevladinih organizacija, istraživačkih centara i obrazovnih programa. Naravno, evroatlantske i antiruske orijentacije - navodi se u tekstu.
Cijelu analizu Ruske Gazete o posjeti Stoltenberga Balkanu, pročitajte ovdje.