

Matić: Srpski narod neće odustati od borbe protiv pravnog nasilja

- To je put istine i nauke. U trenutnom poretku međunarodnog prava i međunarodnih odnosa, koji se zasniva isključivo na zakonu sile, na zakonu jačeg, ne postoji način da mi nekome dokažemo nešto - izjavio je Matić.
On je poručio da iz tog razloga treba raditi na ovakvim izvještajima, naučno istraživati i ostavljati tragove istine.
- Naši univerziteti trebalo bi posebno da se bave tim stvarima i da proizvedu što je moguće više radova, kao i da iznesu izvještaje o stvarnim događajima u ratu - poručio je Matić.
On je ocijenio da je od izuzetnog značaja i to što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Izborni zakon.
Matić je istakao da Republika Srpska vodi pravnu borbu i podsjetio na Aneks četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma u kojem je jasno naglašeno da su sve nadležnosti, koje nisu pobrojane u tom članu, nadležnosti entiteta.
- Što znači da i izborno zakonodavstvo spada u nadležnosti entiteta - naglasio je Matić.
On je dodao da bi bilo dobro da se došlo do zajedničkog dogovora na nivou BiH, ali da je i u situaciji kada nije tako, važno da je Republika Srpska svoju borbu i stav pokazala na sjednici najvišeg zakonodavnog tijela.
Matić je poručio da će srpski narod uvijek stajati na strani demokratije i međunarodnog i domaćeg prava, ističući da su se jasne poruke mogle čuti i sa mirnog mitinga "Srpska te zove", koji je održan u Banjaluci.
- Mitinzi imaju značaj jer je srpsko jedinstvo najvažnija u ovim teškim vremenima, ali isto tako smatram da je naučna borba veoma bitna dugoročno - zaključio je Matić.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u četvrtak, 18. aprila, zaključni izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine u kojem piše da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte. Potom je održan veliki narodni skup "Srpska te zove" u Banjaluci, kojem je, prema podacima MUP-a, prisustvovalo oko 50.000 građana.
Bošnjački dio misije BiH pri UN jednostrano je, bez odluke Predsjedništa BiH, uz sponzorstvo dijela zapadnih zemalja, pokrenuo inicijativu za usvajanje nove rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN. Prethodno je prije devet godina Rusija stavila veto u Savjetu bezbjednosti UN na britansku rezoluciju o Srebrenici.