05/07/2024 |  18:01 ⇒ 20:38 | Autor: RTRS

Španci u transu, u posljednjim sekundama vode za polufinale (FOTO)

Fudbaleri Njemačke i Španije sastaju se u četvrtfinalu Evropskog prvenstva.
Španija - Njemačka (Foto: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA) -
Španija - Njemačka (Foto: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA)

117. minut - Brani Simon udarac Filkruga - 1:1. Odličan udarac glavom iz teške pozicije, ali još bolja intervencija Simona.

112. minut - Ponovo Ojarzabal - 1:1. Novi udarac sa distance, ali ovoga puta mnogo neprecizniji. Kros se žali na povredu, ali se nakon ukazivanja pomoći vratio u igru. Undav dobija žuti karton zbog prigovora, iako je na klupi.

110. minut - I Rodri je "požutio" - 1:1. Novi karton za igrače Španije.

109. minut - Ekipe se ne raduju penalima - 1:1. Rijetko aktivni produžeci. Obje ekipe napadaju i žele gol prije isteka 120. minuta. Nijemci su propustili nekoliko izglednih prilika.

106. minuta - Bez penala za Njemačku - 1:1. Lopta je nakon udarca Musijale pogodila Kukurelju u ruku, ali Tjelor nije želeo ni da gleda snimak.

Počeo je drugi produžetak - 1:1. Njemačka u napadu.

Kraj prvog produžetka - 1:1. Nekoliko prilika, prije svega za Nijemce, ali bez gola. Јoš 15 minuta igre.

105+1 minut - Velika prilika za Virca - 1:1.

Slična situacija kao kod prvog gola Španije, s tim što je tada Olmo bio precizniji od Virca koji je nakon odlične povratne šutirao pored gola.

104. minut - Ojarzabal blizu gola - 1:1. Lukav pokušaj iz daljine, ali je lopta otišla pored gola.

102. minut - Izlazi Ruiz - 1:1. Mijenja ga Hoselu koji zna kako se postižu golovi u završnicama važnih mečeva.

100. minut - Žuti karton i za Karvahala - 1:1. Sve je manji broj igrača koji nisu dobili javnu opomenu.

98. minut - Sudar Krosa i Ruiza - 1:1. Prekid zbog povrede dvojice veznih igrača, ali je utakmica ubrzo nastavljena bez ulaska medicinskih ekipa.

97. minut - Stiže i odgovor Španije - 1:1. Odličnih nekoliko posjeda Španije koja je priprijetila nakon centaršuteva.

Nijemci su se sada povukli i čekaju kontre.

94. minut - Žuti karton i za Virca - 1:1. Nova javna opomena, 10. na meču.

93. minut - Pritisak Njemačke - 1:1. Ponavlja se scenario iz posljednjih 20 minuta regularnog dijela.

Nijemci traže rupu u odbrani Španije, koja je od gola Olma u potpunosti podređen rival.

91. minut - Haverc je napustio igru - 1:1. Anton je na terenu.

Počeo je prvi produžetak - 1:1. Napad ima Španija.

90. + 4 - Kraj regularnog dijela utakmice. Gledaćemo produžetke u Štutgartu.

90. minut - Četiri minuta nadoknade - 1:1. Јoš malo vremena za izbjegavanje produžetaka.

89. minut - Virc za 1:1 i izjednačenje Njemačke. Velika gužva u kaznenom prostoru Španije u kojoj se najbolje snašao Virc nakon dodavanja Kimiha glavom.

83. minut - Velika šansa za Haverca - 1:0. Greška u odbrani Španije dovela je do toga da Haverc sam krene ka golu na nekih 30-ak metara. Simon je nepotrebno izašao, ali je Haverc prebacio gol prilikom lob udarca.

82. minut - Žuti karton i za Simona - 1:0. Raste broj kartona.

Fudbaleri Njemačke (Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK)

80. minut - Mijenja i Nagelsman - 1:0. Ulazi Miler umjesto Taa.

80. minut - Mijenja De la Fuente - 1:0. Morata i Vilijams su izašli, a na terenu su Merino i Ojarzabal.

77. minut - Stativa Filkruga - 1:0. Odličan prodor po desnom boku i sjajan centaršut Virca koji Filkrug nije uspio da pretvori u pogodak. Pogodio je stativu u padu sa Laportom na leđima.

74. minut - Sada žuti za Toresa - 1:0. Pobjegao je Musijala, ali ga je Tores povukao i prekinuo kontru.

73. minut - Novi žuti karton - 1:0. Mitelštat dobija opomenu zbog faula nad Toresom. Ukoliko Njemačka prođe, propustiće polufinale.

70. minut - Velika šansa za Andriha - 1:0. Odličan povratni pas Filkruga i dobar udarac Andriha, ali je Simon sjajno intervenisao.

67. minut - Žuti karton i za Krosa - 1:0. Morao je Kros da povuče Olma koji bi u suprotnom imao stopostotnu priliku.

63. minut - Gotov je meč za Јamala - 1:0. Ulazi Feran Tores.

60. minut - Pritisak Nijemaca - 0:0. Obigravaju igrači Njemačke oko gola protivnika, ali se Španci dobro brane.

Lopta uglavnom kruži sa boka na bok, dok se traži prostor za centaršut.

57. minut - Dvostruku izmjenu pravi Nagelsman - 1:0. Izlaze Raum i Gindogan, a ulaze Mitelštat i Filkrug.

57. minut - Žuti karton za Andriha - 1:0. Novi grub i nepotreban faul.

54. minut - Kreću Nijemci ofanzivnije - 1:0. Pritisak "pancer divizije" nakon primljenog pogotka.

Ostavljaju međutim mnogo prostora za kontre koje mogu biti kobne.

52. minut - Olmo dovodi Španiju u vođstvo - 1:0.

Odličan napad tokom kog se Morata izvukao, odlično proigrao Јamala, a igrač Barselone asistirao Olmu koji se fenomenalno ubacio iz drugog plana.

47. minut - Najbolja šansa na meču - 0:0. Odličan napad na čijem kraju je Јamal odlično proigrao Moratu.

Ovaj se odlično zagradio, ali je sa pet metara šutirao preko gola.

46. minut - Počelo je drugo poluvrijeme. Španija ima napad. Naćo je zamijenio Le Normana, a Andrih i Virc su zamijenili Čana i Sanea.

45. + 2 - Završeno je prvo poluvrijeme. Španija i Njemačka bez golova, 0:0.

39. minut - Nova odbrana Nojera - 0:0. Najbolji šut iz daljine od početka susreta.

Ponovo je probao Olmo, ali je Nojer bio na visini zadatka.

35. minut - Odlična šansa za Haverca - 0:0. Sjajna duga lopta, još bolji prijem i ponovo slab udarac.

Nova odbrana za Simona koji djeluje prilično sigurno.

32. minut - Nijemci se nameću - 0:0. Odlično mijenjaju strane igrači Njemačke i kombinuju ispred kaznenog prostora rivala.

Međutim, španska odbrana još jednom pokazuje izuzetan fokus i disciplinu i ne dozvoljava završni udarac.

30. minut - Žuti karton i za Le Normana - 0:0. I jedni i drugi za sada veoma agresivni i odlučni prilikom duela.

Le Norman je grubo oborio Gindogana na centru i dobio javnu opomenu.

28. minut - Žuti karton za Rauma - 0:0. Preoštar i nepotreban start igrača Lajpciga nad Karvahalom pokraj aut linije.

25. minut - Njemačka bolja u prethodnih par minuta - 0:0. Njemački bekovi očekivano su poprilično uključeni u igru svoje ekipe.

Stoje veoma visoko i prave probleme Kukurelji i Karvahalu. Njemačka polako preuzima inicijativu.

21. minut - Odlična prilika za Haverca - 0:0. Maestralna promjena strane i novi prodor preko boka.

Odličan centaršut Kimiha i dobar skok Haverca, ali je lopta išla pravo u Simona. Nijemci sve konkretniji.

17. minut - Nijemci uzvraćaju iz kontri - 0:0. Sada Nagelsmanova ekipa pokazuje koliko može biti opasna.

Veoma brzo kombinuju i stvaraju Španiji problem preko bokova. Ruiz je na drugoj strani šutirao iz daljine, ali visoko preko gola.

15. minut - Јamal šutira pored gola - 0:0. Loš udarac najmlađeg igrača u istoriji Evra.

13. minut - Žuti karton za Ridigera - 0:0. Loš faul nad Olmom na ivici kaznenog prostora. Španci će imati dobru priliku.

12. minut - Udarac Vilijamsa - 0:0. Novi pokušaj Španaca, ali je lopta nakon udarca iz daljine otišla pored gola.

Nakon toga oštar start Vilijamsa nad Kimihom.

10. minut - Odlični Nijemci na početku - 0:0. Pozvao je De la Fuente na presing na početku utakmice.

Njemačka sa druge strane insistira na iznošenju lopte kroz pas. Za sada se dobro snalaze Nijemci i odlično se kreću.

Španija - Njemačka (Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI)

8. minut - Izlazi Pedri - 0:0 Ne može igrač Barselone da nastavi meč nakon duela sa Krosom. Ulazi Dani Olmo.

5. minut - Pedri se žali na povredu - 0:0. Dosta faulova na početku, a Pedri se nalazi na zemlji i pruža mu se pomoć.

Situacija po mladog igrača Barselone ne djeluje dobro.

Niko Vilijams je već imao nekoliko dobrih prodora, ali je jasna namjera Nijemaca da ga udvajaju.

4. minut - Izuzetan tempo na početku - 0:0. Brzo se smjenjuju napadi dvije ekipe koje dosta griješe na startu.

Nijemci pokušavaju preko bokova da naprave prednost, dok su Španci pokazali koliko opasni mogu biti iz kontri.

1. minut - Šansa za Pedrija - 0:0. Odmah prijete Španci.

Odilčan napad po lijevom boku, lopta na Moratu koji je odložio za Pedrija, ali je igrač Barselone slabo šutirao sa ivice kaznenog prostora, te je Nojer lako odbranio.

Odličan meč na početku. Obje ekipe su izašle da napadnu.

Počelaje utakmica u Štutgartu!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Njemačka - domaćin u prelaznom periodu, ambicije uvijek visoke

Nagelsman se odlučio za kombinaciju veterana isprobanih u svim bitkama i novih imena.

Među golmanima je možda i najzvučniji tandem na prvenstvu Nojer - Ter-Štegen.

Ostaje pitanje Nojerove forme poslije teške povrede.

Bez Bajerna se ne može, a minhenski tim predstavljaju, uz Nojera, još četiri igrača: DŽošua Kimih u odbrani, Aleksandar Pavlović, DŽamal Musijala i Leroj Sane u veznom redu, te Tomas Miler u napadu.

Iz redova nedopobjedivog osvajača domaće "duple krune" Bajer Leverkuzena na spisku su DŽonatan Ta, Robert Andrih i dobitnik priznanja za igrača godine u Bundesligi Florijan Virc.

Navijači Njemačke (Foto: EPA/GEORGI LICOVSKI)

Internacionalnce predvode osvajači Lige šampiona Antonio Ridiger i Toni Kros iz Reala.

Tu su i Kai Haverc iz Arsenala, Ilkaj Gundogan iz Barselone i igrač Brajtona Paskal Gros.

Finalistu Lige šampiona Borusiju Dortmund predstavljaju Niko Šloterbek i Niklas Fulkrug.

Štutgart ima čak pet imena na spisku od 27 igrača, Hofenhajm i Lajpcig po dva, a iz Ajntrahta je pozvan Robin Koh.

Španija - život u sjenci slavnih prethodnika

O tome koliko je promjena španski nacionalni tim u nekoliko prethodnih takmičarskih ciklusa najbolje govori činjenica da će epitet najiskusnijeg igrača ponijeti napadač Atletko Madrida Alvaro Morata.

Nakon Morate, najviše će se očekivati od Rodrija koji je svojim igrama u prethodne dvije godine dokazao da je trenutno najbolji zadnji vezni fudbaler na svijetu.

Uz još par iskusnijih igrača, špansku selekciju čini veliki broj mladih i talentovanih fudbalera koji nemaju previše iskustva – većina još uvijek nema ni 30 nastupa za reprezentaciju.

Јamal i Vilijams su već podigli svoju vrijednost za nekoliko desetina miliona, dok je Ruiz pokazao da se radi o jednom od najpotcjenjenijih veznih igrača u Evropi.

Karvahal je donio preko potrebnu sigurnost, a Kukurelja pokazao zbog čega je Čelsi izdvojio veliki novac da riješi probleme na svom lijevom boku.

Derbi četvrtfinala

Prema prikazanom u dosadašnjem toku prvenstva, duel između dvije evropske velesile dobio je epitet derbija.

I to sa pravom.

Obje ekipe posjeduju ogroman kvalitet i nalaze se u vrhunskoj formi, te bi trebalo očekivati utakmicu za pamćenje.