Vlada Srpske o Zakonu o stranim ulaganjima: Cilj proširiti investicije
Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi usklađivanja odredaba Zakona o stranim ulaganjima sa odredbama Zakona o republičkoj upravi, prema kojem je poslove koji se tiču stranih ulaganja u svoj djelokrug rada preuzelo Ministarstvo privrede i preduzetništva, a koji su do tada bili u nadležnosti Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas na 86. sjednici, u Banjaluci, Nacrt zakona o izmjenama Zakona o stranim ulaganjima.
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) September 19, 2024
Opširnije na:https://t.co/kkPIWeZIZL pic.twitter.com/dp14n07yB7
Takođe, potrebno je i unapređenje određenih rješenja u segmentu saradnje republičkog nivoa i jedinica lokalne samouprave s ciljem privlačenja i podsticanja ulaganja u Republiku Srpsku, preciznije definisanje zadataka Savjeta za strane investitore Republike Srpske, kao i postinvesticiona podrška koju pružaju jedinice lokalne samouprave poslovnim subjektima kroz prikupljanje informacija o poslovanju poslovnih subjekata i planovima razvoja s ciljem zadržavanja i proširenja postojećih ulaganja, saopšteno je iz Vlade Srpske.
Vlada Srpske donijela je Odluku o davanju saglasnosti na Program za zaštitu potrošača u Republici Srpskoj za period 2024-2025. godina.
— Vlada Republike Srpske (@Vlada_Srpske) September 19, 2024
Opširnije na:https://t.co/kkPIWeZIZL pic.twitter.com/UjQifjgbad
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o odobravanju sredstava za socijalno zbrinjavanje radnika, u iznosu od 4.934.456,16 KM.
Odlukom se odobrava isplata sredstava za uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za 1.419 radnika iz 31 preduzeća, koji su procesom stečaja ili likvidacije preduzeća ostali bez zaposlenja.
Na današnjoj sjednici, Vlada je donijela i Odluku o davanju saglasnosti na Program za zaštitu potrošača u Republici Srpskoj za period 2024-2025. godina.
Programom za zaštitu potrošača u Republici Srpskoj za period 2024-2025. godina, se utvrđuju ciljevi politike zaštite potrošača, način i dinamika ostvarivanja tih ciljeva, subjekti ovlašćeni za realizaciju programa, finansijska sredstva i drugi elementi značajni za ostvarivanje zaštite potrošača. U prvom dijelu Programa dat je kratak osvrt na razvoj sistema zaštite potrošača, sa akcentom na prethodne i važeću strategiju zaštite potrošača u Evropskoj Uniji, te definisani opšti ciljevi Programa.
U drugom dijelu Programa navedeni su Nosioci zaštite potrošača u Republici Srpskoj, institucije koje su učestvovale u izradi Programa.
Za svaku instituciju, pojedinačno, predstavljena je uloga institucije u sistemu zaštite potrošača, i planirane aktivnosti institucija za 2024-2025. godinu, koje se odnose na oblast zaštite potrošača, očekivani rezultati, ciljevi i svrha planiranih aktivnosti, nosioci zaduženi za njihovo provođenje, planirani vremenski okvir u kojem se aktivnost treba realizovati, kao i sredstva potrebna za realizaciju aktivnosti. Realizacija ovog programa u Republici Srpskoj uticaće na jačanje administartivne zaštite potrošača, podizanje javne svijesti o značaju zaštite potrošača, te će doprinijeti da potrošači u Republici Srpskoj postanu aktivni učesnici u ostvarivanju i zaštiti svojih prava.
Vlada Republike Srpske danas se upoznala sa Informacijom o učešću Republičke uprave civilne zaštite u projektu IPA SARE "Vodeći kapaciteti za upravljanje rizicima od zemljotresa i postupanje u hitnim zdravstvenim situacijama", te dala sagalsanost da Republička uprava civilne zaštite učestvuje u ovom projektu u skladu sa važećim propisima u Republici Srpskoj iz oblasti zaštite i spasavanja/civilne zaštite i u skladu sa principima Odluke o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u BiH.
Ukupna vrijednost projekta je oko 12.000.000 evra, a vrijeme trajanja je šest godina, u periodu od 2023. do 2029. godine.
Institucije Republike Srpske koje su uključene u projekat su: Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske, Hidrometorološki zavod Republike Srpske i Crveni krst Republike Srpske.
Kroz navedeni projekat je planirana nabavka opreme za zdravstveni sektor, za seizmički rizik, za USAR timove, za volonterizam - zaštitna i sanitarna oprema za Crveni krst BiH. U okviru projekta je planirana i napredna obuka za tim za urbano traganje i spasavanje iz ruševina (USAR) koja je neophodna timu u daljem radu prilikom pružanja pomoći u vanrednim situacijama kako u zemlji tako i prilikom slanja međunarodne pomoći u inostranstvo. Planirana je i međunarodna terenska vježba i vođe timova će imati priliku da rade sa međunarodnim ekspertima i prema procedurama EU, takođe vođe timova će biti u prilici da uče o procedurama koje je potrebno poznavati i primjeniti prilikom slanja domaćih timova u inostranstvo i prilikom prijema međunarodnih timova.
Vlada Republike Srpske donijela je Rješenje o davanju saglasnosti na Memorandum o saradnji u oblasti visokog obrazovanja između Ministarstva prosvjete Republike Srbije i Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
Saradnja na osnovu ovog Memoranduma sprovodiće se, između ostalog, u podržavanju međusobnog učešća u manifestacijama i aktivnostima u oblasti visokog obrazovanja, podsticanju međusobne akademske razmjene nastavnog i administrativnog osoblja i studenata između visokoškolskih ustanova kao i obezbjeđivanje uslova za olakšano uspostavljanje zajedničkih studijskih programa, kratkih programa studija, obuka, ljetnih škola, konferencija, simpozijuma i radionica itd.
Vlada Republike Srpske donijela je Odluku saglasnosti na Plan utroška sredstava Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite za period 1.1-30.9.2024. godine, u ukupnom iznosu od 500.000,00 KM za izgradnju i održavanje spomenika, spomen obilježja i vojničkih grobalja vezanih za antifašističku i oslobodilačku brobu tokom 20-og vijeka i Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
Izgradnja i održavanje spomenika, spomen obilježja i vojničkih grobalja ima za cilj čuvanje uspomena na određene događaje i istaknute ličnosti, njegovanja kulturno-istorijske tradicije i odavanja počasti poginulim pripadnicima srpske i crnogorske vojske u oslobodilačkim ratovima do 1918. godine, učesnicima antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu, kao i borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu Republike Srpske.