Skoko: Termoelektrana u pogonu nakon zastoja, radi smanjenom snagom
Skoko je za Srnu rekao da je, nakon redovnog godišnjeg remonta i tromjesečnog neprekidnog rada, Termoelektrana imala kraći zastoj zbog veoma lošeg kvaliteta uglja usljed čega je ugašen plamen u ložištu.
- Poslije dugotrajnog rada bilo je potrebno očistiti naslage na kotlu formirane tokom eksploatacije, a otklonili smo i još neke manje kvarove, nakon čega smo počeli sa uobičajenim radom - naveo je Skoko.
On je dodao da je ovo sasvim uobičajeno za termoelektrane koje imaju zastoje zbog povremenog održavanja postrojenja.
- Budući da je riječ o objektu starom 41 godinu koji je odradio više od 220.000 časova, to je sasvim normalno - rekao je Skoko.
On je istakao da Termoelektrana radi smanjenom snagom u odnosu na prvobitno planiranu zbog ekstremno lošeg kvaliteta uglja u eksploatacionom ležištu.
- Ne samo da to smanjuje snagu, već je neophodna i veća potrošnja mazuta za podršku sagorijevanju. Zbog toga, plan je rebalansiran i sada ga izvršavamo - rekao je Skoko.
On je istakao da su nadležne institucije rebalansom plana uvažile stvarno stanje na objektu.
- Mi smo negdje na 90 odsto prvobitnog plana proizvodnje, a rebalansom smo smanjili te planove zato što je ugalj u ležištu takvog kvaliteta. Uprkos stabilnom radu elektrane i kratkotrajnim zastojima, te skraćenju trajanja remonta, ne možemo postići parametre zacrtane prvobitnim planom proizvodnje - rekao je Skoko.
On je istakao da realizacija sistema za prečišćavanje uglja teče planiranom dinamikom, nakon čega očekuju pozitivne promjene u radu termoelektrane.
- Po našim saznanjima nemamo većih problema kad je riječ o izvođenju radova i nabavci opreme - rekao je Skoko.
On je napomenuo da količine uglja na deponiji nisu na zavidnom nivou, ali da nije upitno snabdijevanje termoelektrane.
- Količine uglja pripremljenog za eksploataciju su oko 500.000 tona, što je zadovoljavajuće za ovaj period godine. Nabavka i potrošnja mazuta uslovljeni su kvalitetom uglja, a zbog ekstremno lošeg kvaliteta količine su povećane. Svi ovi problemi su zbog višegodišnjeg nedovoljnog ulaganja u rudarsku mehanizaciju, što je za posljedicu imalo zaostatak u izvršenjima planova u rudniku. Sada smo prisiljeni na rad Trmoelektrane sa ovako lošim ugljem. Alternativa je potpuni prekid proizvodnje, a to je za ovaj menadžment neprihvatljiva opcija - rekao je Skoko.