Košarac: Forum "Invest Srpska" prilika za predstavljanje i afirmaciju Srpske
Košarac je naveo da će ovo biti i prilika da se razgovara o poboljšanju poslovne klime, privlačenju investicija, otvaranju novih tržišta i globalnim izazovima.
- Zvanični podaci govore da postoji povjerenje stranih investitora za ulaganje u Srpsku, koja investitorima nudi brojne pogodnosti - najmanju stopu poreskog opterećenja u regiji, najniže cijene električne energije i kvalitetnu i stručnu radnu snagu - rekao je Košarac.
On je istakao da je Srpska prepoznata kao regionalni centar za diskusije o aktuelnim političkim i privrednim temama zahvaljujući forumima poput "Invest Srpska", "Јahorina ekonomskog foruma", "Samita energetike" u Trebinju i "Balkan Solar Samita" u Banjaluci.
- To je rezultat odgovorne politike predsjednika Republike Milorada Dodika i republičkih institucija, kroz koje se prezentuje da je Srpska ne samo dobro mjesto za život, nego i za ulaganje, privređivanje i stvaranje novih vrijednosti - rekao je Košarac koji će biti i panelista na forumu "Invest Srpska".
Posebno je važno, kaže on, što "Invest Srpska" ima internacionalni karakter i okuplja eminentne predstavnike domaćih i međunarodnih institucija, kompanija i organizacija.
- To potvrđuje da je Srpska prepoznata i vidljiva na globalnom nivou, te da ima ogroman broj prijatelja iz različitih regija u svijetu - rekao je Košarac.
On je naveo da o tome svjedoče projekti koje Vlada realizuje sa Srbijom, Mađarskom, Kinom, Rusijom i drugim zemljama.
Košarac je istakao da Srpska pruža širok izbor investicionih mogućnosti u različitim aspektima i povoljne destinacije za sve izvozno orijentisane proizvodne programe s obzirom na povoljnu geo-ekonomsku poziciju, lak i brz pristup velikim tržištima, te postojanje ugovora o bescarinskoj trgovini sa EU, zemljama Cefte i EFTA-e, te Turskom, što omogućava bescarinski izvoz proizvoda širom svijeta.
- Podsjetiću i da je Srpska nedavno, prema istraživanju uglednog svjetskog časopisa, uvrštena u top 10 destinacija za privlačenje stranih investicija - rekao je Košarac.
On je ukazao na podatke Centralne banke da je najveći investitor u BiH prethodne godine bila Ruska Federacija, koja je investirala 376,3 miliona KM, te da slijedi Srbija čije su investicije iznosile 355,6 miliona KM.
Upozorio je da se globalni poremećaji, posebno u EU, reflektuju i na stanje u domaćoj privredi i ukazao da odgovorna politika institucija Srpske uvijek traži i nalazi načine da odgovori takvim izazovima.
- Mi smo posvećeni EU integracijama, ali ne po cijenu da ti procesi na bilo koji način ugroze ustavni kapacitet i autonomiju Srpske. Takođe, ne podržavamo, figurativno rečeno, vožnju isključivo u jednom smjeru, odnosno monopol EU - rekao je Košarac.
Košarac je rekao da su cilj nova tržišta za domaće privrednike i jače regionalno povezivanje i da se zato insistira na članstvu u "Otvorenom Balkanu", kao i mogućnosti pridruživanja i partnerstva sa BRIKS-om, ali da u Federaciji BiH ne postoji političko razumijevanje za to.
- To su okolnosti koje usporavaju privredni razvoj Srpske, pri čemu posebno ističem nastojanja strukture iz dijela FBiH da zaustavi strateške projekte poput Hidroelektrane `Buk Bijela`, istočne nove interkonekcije i aerodroma u Trebinju. S druge strane, Srpska nikada nije zaustavljala razvojne projekte u FBiH - pojasnio je Košarac.
Košarac je rekao da je politika Srpske unutrašnji dogovor, međusobno uvažavanje, regionalna saradnja i povezivanje.