latinica  ћирилица
18/11/2024 |  14:48 ⇒ 14:48 | Autor: TANЈUG

Najsjeverniji grad na Aljasci ulazi u polarnu noć, naredni izlazak sunca 22. januara

Gradić Utkiagvik na Aljasci od danas u narednih 64 dana neće vidjeti izlazak sunca, koliko će u tom mjestu trajati polarna noć, prenio je Vašington post.
Aurora boralis (Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER, ilustracija) -
Aurora boralis (Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER, ilustracija)

Najsjeverniji grad u Sjedinjenim Američkim Državama, Utkiagvik koji je ranije bio poznat kao Barou, ima 5.000 stanovnika i nalazi se oko 530 kilometara sjeverno od arktičkog kruga.

Sunce će danas zaći u 13.27 sati po lokalnom vremenu, dok će ponovo izaći iznad horizonta tek 22. januara 2025. godine. Tada će sunce izaći u 13.15 sati na jugu, a zaći će samo 48 minuta kasnije.

Do tada, nebo bi moglo poprimiti nijanse azurne ili ljubičaste, ali sunce neće dolaziti do linije horizonta.

Na zimski solsticij, 21. decembra, sunce će u podne u Utkiagviku i dalje biti 4,7 stepeni ispod horizonta.

Utkiagvik svoju sunčevu svjetlost pokupi u letnjem periodu, kada dan traje 24 sata, što će se dogoditi između 11. maja i 19. avgusta 2025. godine.

Zbog nagiba Zemlje oko svoje ose, regioni u arktičkom krugu mogu ostati okrenuti na suprotnoj strani zemljine polulopte od sunca danima, nedjeljama ili čak mjesecima u vremenu između jesenje i prolećne ravnodnevice.

Na sjevernom i južnom polu postoji samo jedan izlazak i jedan zalazak sunca godišnje.

Sunce na sjevernom polu izlazi na proljećnu ravnodnevicu, a zalazi na jesenju ravnodnevicu, što znači da ta tačka zemljine lopte ima dnevno svjetlo između marta i septembra.

Tokom jeseni i zime mrak traje šest mjeseci, a jedina svjetlost potiče od zvezda, meseca i aurore borealis.