Pavlović: Srpska 29 godina vodi odsudnu borbu za očuvanje Dejtona
- Iste destruktivne sile koje su gurnule Ukrajinu preko /ukrajinskog predsjednika Vladimira/ Zelenskog u uništenje i danas guraju cijelu Evropu u samoubistvo, sve vrijeme pokušavaju i u BiH da obezbijede destabilizaciju kroz anuliranje Dejtonskog mirovnog sporazuma - rekao je Pavlović.
Pavlović je istakao da je prije 29 godina u Dejtonu parafiran međunarodni mirovni sporazum kojim je, danas je to jasno, zaustavljen samo oružani dio prvoga proksi rata u Evropi, a tadašnji Zelenski /Alija Izetbegović/ je faktički dobio 23 odsto teritorije uz obećanja onih koji su ga uvukli u rat da će vremenom dobiti cijelu teritoriju BiH.
- Istog trenutka kreće i razvaljivanje tog konkretnog mirovnog sporazuma i njegovih aneksa za čije pregovaranje, usaglašavanje i konačnu verziju ključnu ulogu imaju zaraćene strane tj. Republika Srpska i FBiH - naglasio je Pavlović.
On je naveo da svaki od tih aneksa takođe ima status međunarodnog ugovora, te samim tim Srpska i FBiH su njihovi tumači, uključujući Aneks četiri koji kao međunarodni ugovor ima funkciju Ustava BiH.
- Ove dvije strane su imale ključnu ulogu i u pregovaranju i dogovaranju finalne verzije Aneksa 10 koji jasno definiše i ulogu visokog predstavnika. Samim tim ove dvije strane, tj. oba entiteta, kroz jasan pregovarački kapacitet kako u Dejtonskom mirovnom sporazumu tako i u aneksima ovog sporazuma, mogu i moraju da tumače i Aneks 10 jer su ga one ispregovarale, te znaju vrlo dobro šta je postignuto u tim pregovorima - rekao je Pavlović.
On je podsjetio da je odmah nakon ratifikacije Dejtonskog mirovnog sporazuma, neformalna diplomatska grupacija kroz tzv. PIK, protivno međunarodnom pravu ušla u ingerencije i mandat Savjeta bezbjednosti UN, te krenula u razgradnju ovog međunarodnog mirovnog sporazuma.
- Ključne zemlje PIK-a su u međuvremenu izvršile političku okupaciju BiH, svjesno i sistemski rušeći međunarodni mirovni sporazum koji je zaustavio rat i obezbijedio mir u BiH formiranoj na osnovu ovog sporazuma. Saučesnici u ovom svojevrsnom zločinu protiv mira su, osim vodećih zemalja PIK-a, visoki predstavnici koji su koristili tzv. bonska ovlaštenja, te tako urušavali međunarodni mirovni sporazum koji je ratifikovao Savjet bezbjednosti UN - rekao je Pavlović.
U tom smislu, dodao je on, sve što radi Ustavni sud BiH mimo Aneksa četiri kao međunarodnog ugovora kojeg mogu tumačiti samo strane ugovornice, te Sud i Tužilaštvo BiH koji kroz politički proces predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku direktno krše međunarodni mirovni sporazum i međunarodno pravo i tako izazivaju nove nestabilnosti i potencijalni konflikt, sigurno će se suočiti sa uspostavljenim računom za sva krivična djela.
- Izuzetno je važno imati stalno na umu da je Dejtonski mirovni sporazum verifikovan od Savjeta bezbjednosti UN, te da svako značajno kršenje ili odstupanje od njegovih odredbi, pa i Aneksa četiri kao međunarodnog ugovora koji ima funkciju Ustava BiH, moglo bi u budućnosti aktivirati interes Savjeta bezbjednosti, koji ima ovlašćenja da osigura sprovođenje mirovnih sporazuma koji se tiču međunarodnog mira i bezbjednosti - rekao je Pavlović za Srnu.
Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa parafirani su 21. novembra prije 29 godina, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Јelisejskoj palati u Parizu.