latinica  ћирилица
20/11/2024 |  15:38 | Autor: RTRS

Borba rukovodstva Srpske je borba za odbranu njenih institucija

Borba koju sada vodi rukovodstvo Republike Srpske na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom jeste borba za odbranu institucija Srpske i svih prava koja joj daje Ustav Srpske i Ustav BiH, uključujući i pravo vlasništva nad imovinom, saopšteno je iz Asocijacije "Stvaraoci Republike Srpske" povodom 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Asocijacija "Stvaraoci Republike Srpske" - Foto: RTRS
Asocijacija "Stvaraoci Republike Srpske"Foto: RTRS

U suštini to je odbrana izvornih principa Dejtonskog mirovnog sporazuma koje je ovaj posljednji samoproklamovani visoki predstavnik oskrnavio na najgori mogući način, navode iz ove asocijacije.

- I zbog toga s pravom slavimo i 21. novembar 1995. godine kao istorijski datum od prvorazrednog značaja. Ne osporavamo da druga dva naroda u BiH svoje frustracije liječe proslavama nekakvih prvih martova, 25. novembara i slično, tobože državnih praznika, kao što nećemo nikada dozvoliti da nam ospore proslavu Dana Republike i drugih značajnih datuma iz vremena stvaranja Republike Srpske - ističe se u saopštenju.

Asocijacija "Stvaraoci Republike Srpske" koja, između ostalog, njeguje kulturu sjećanja na važne datume i događaje iz vremena stvaranja i odbrane Republike Srpske ističe da 21. novembar 1995. godine, kada je u Dejtonu postignut Okvirni sporazum o miru u BiH, predstavlja datum od najvišeg istorijskog značaja za sva tri naroda na ovim prostorima.

"Republika Srpska taj dan slavi s razlogom kao praznik jer je nakon četiri krvave godine sa hiljadama porodica zavijenih u crno konačno uspostavljen mir i stvorena nada da će u budućem vremenu u BiH preovladati stabilnost i napredak na svim poljima društvenog i privrednog života", podsjeća se u saopštenju.

To je, iz ugla svega što se potom u proteklih 30 godina dešavalo, izgleda bila uzaludna nada.

- Osim toliko željenog mira desila se u Dejtonu i radikalna promjena ustavne strukture nekadašnje BiH i zapravo je uspostavljena nova državna zajednica konfederalnog tipa. Njenu okosnicu čine dva entiteta i tri konstitutivna naroda uz unutrašnje mehanizme zaštite entitetske i nacionalne ravnopravnosti - navodi se iz Asocijacije.

Sve to je, kažu, garantovano kroz ustave entiteta i Ustav BiH.

- I umjesto da neprekidno rade na razvijanju upravo ovih principa, zapadnjačke probosanske administracije oličene u brojnim gubernatorima i udružene sa bosanskim unitaristima činile su sve i čine i dalje da devastiraju ove temeljne vrijednosti Dejtonskog mirovnog sporazuma i uspostave "državu BiH" po mjeri jednog, većinskog muslimanskog naroda - napominju u Asocijaciji.

Između ostalog, ukazali su iz Asocijacije, time peru svoju savjest za brojna nepočinstva prema muslimanima širom svijeta i pokušavaju neuspješno da od BiH naprave "Јugoslaviju u malom" koju su, preglasavanjem otcijepili od zajedničke države Јygoslavije početkom devedesetih godina prošlog vijeka.

- Sve je to prije 30 godina dovelo do tragičnog građanskog rata koji Srbi nisu željeli i koji im je nametnut. I tada, kao i sada, jedina realna odbrana našem narodu kako se ne bi ponovila nesrećna istorija bila je i ostala Republika Srpska. A ona je stvorena u zadnji čas u miru i odbranjena životima naših najboljih sinova i kćeri tokom proteklog rata. Bez nje nema slobode i budućnosti za naš narod - konstatovali su saopštenju Asocijacije "Stvaraoci Republike Srpske" koje je potpisao predsjednik Stevan Medić.