Banjaluka: Vazduh zagađeniji tri puta od dozvoljenog (VIDEO)
Banjalučani kažu da ne pamte kada je vazduh bio zagađeniji nego juče. Gušili smo se u smogu, jer je kažu, vazduh u katstrofalnom stanju zbog čega izbjegavaju boravak na otvorenom.
Početkom sezona grijanja, nezdrav vazduh vidljiv je golim okom u većim gradovima. Ipak, vazduh je prethodnih dana najnezdraviji u Banjaluci.
- Јuče je srednja dnevna vrijednost, kako granične vrijendosti kažu za Banjalku iznosila 179 mikrograma po metru kubnom, dok tolerantna vrijenost iznosi 50 po metru kubnom. To znači da je 3,5 puta bila povećana vrijenost u Banjaluci na mjernom mjestu Lazarevo - rekao je Zlatko Đajić, Odjeljenja za zaštitu životne sredine Hidrometeorološkog zavoda Srpske.
Na kvalitet vazduha, osim individualnih ložišta i izduvnih gasova iz automobila utiču i temperaturne oscilacije i geografski položaj. Gradovi u kotlinama, kao što su Sarajevo i Banjaluka, imaju problem pojave temperaturne inverzije.
- Osnovni razlog je što je bilo vrijeme bez vjetra, nije došlo do razgrađivanja tih materija, a drugi problem je pojava temperaturnih inverzija koje onemogućavaju da sve zagađujuće materije koje se stvaraju u gradovima, da se raspršuju u više slojeve atmosfere. Stvori se kao jedan poklopac iznad gradova koji onemogućava izdizanje tih zagađujućih materija - poručila je Dušica Pešević, profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci.
Udisanje nezdravog vazduha može ostaviti negativne posljedice i na zdrave osobe, a posebno su ugroženi oboljeli od plućnih bolesti, srčani bolesnici, djeca i trudnice.
- Kada su baš visoke koncentracije, fizički smeta. Svrbe vas, peku, zapušen nos, kašljanje. Posebno kod osoba koje imaju alergijske tegobe javlja se hronični kašalj, sama sluznica koja je napadnuta od aerozagađenja, sklona je infekcijama. To se vidi ovih dana, jer imamo puno više respiratornih infekcija - naglasio je Branimir Lolić, pulmolog i pedijatar.
Iz Eko toplane uvjeravaju da oni nisu razlog povećanom zagađenju i da rade u skladu sa ekološkom dozvolom.
- Rezultati dosadašnjih mjerenja pokazuju da je Eko- toplana prelaskom sa fosilnih na obnovljive izvore energije smanjila nivo zagađenja u Banjaluci . Prelaskom na drvnu sječku koncentracija karbon monoksida je smanjena dva do tri puta. S obzorom na to da su najveći zagađivači vazduha saobraćaj i individualna ložišta, sistemi daljinskog grijanja su rješenje za smanjivanje zagađenosti vazduha - navode iz Eko toplne.
Svake jeseni i zime ista slika u Banjalci. Čim stigne zahlađenje, više se loži, što dovodi do ozbiljnih problema posebno kod alergičara i astmatičara. Pitanje: šta se sve koristi za ogrev. Kako god, vrijeme je da nadležni konačno povedu računa o zagađenosti i sistemski riješe ovaj problem.