latinica  ћирилица
20/11/2024 |  18:33 ⇒ 21:34 | Autor: RTRS

Novo ročište donijelo preokret; U sudski spis konačno ušao originalan tekst Aneksa 10 (VIDEO)

Održano je još jedno, ovaj put za predmetni spis korisno ročište, u politički montiranom procesu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, optuženih zbog poštovanja zakona i Ustava Srpske i BiH, a ignorisanja odluka Kristijana Šmita.
Milorad Dodik i Siniša Karan - Foto: RTRS
Milorad Dodik i Siniša KaranFoto: RTRS

Za razliku od Tužilaštva koje je ranije, suprotno Zakonu o krivičnom postupku BiH, ulagalo nepotpisane i nevalidne materijalne dokaze skupljane sa neprovjerenih internet stranica, odbrana je ulagala validne originale ili ovjerene kopije.

A svjedok profesor ustavnog prava Siniša Karan decidno potvrdio da su ukazi koje je potpisao predsjednik Dodik zbog kojih je i optužen, neraskidivi i obavezujući dio ukupne zakonodavne procedure Republike Srpske.

Pravosuđe BiH je i to dočekalo – da napokon ugleda original Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH. Duže od godinu, za tim dokumentom tragao je u krivičnim procesima nikada brojniji - čak četvOročlani tužilački tim i po njihovim pogrešnim smjernicama, istražioci SIPE. Čak i mimo odredaba ZKP-a traganje nastavili mjesecima nakon što je suđenje počelo, a da apsurd bude veći - predložili ga kao dokaznu osnovu u optužnici. Svjesno ili namjerno tražili na pogrešnim adresama.

I pronalazili samo neovjerene, nepotpisane i zakonski nevalidne akte. Krivični i Zakon o krivičnom postupku prepoznaje samo originale i ovjerene kopije originala. I takav originalni Dejtonski sporazum, sa predmetno relevantnim aneksima, u sudski spis uložila je odbrana. Preuzet je iz Službenog glasnika Republike Srbije zemlje potpisnice i depozitara.

U njemu međutim ni riječi o navodnim nadležnostima legitimnih, a kamoli nelegitimnih visokih predstavnika da zakonodavno intervenišu u BiH. Ni zakonski normiran drugi akt, na kojem je tužilački kvartet bazirao optuženje – zaključci Bonske konferencije iz decembra 1997-e kojima su navodno propisana u BiH predstavljena takozvana bonska ovlaštenja – tužioci i istražioci nisu pronašli. Očekivali su da će i taj original, ovjeren i potpisan otkriti odbrana.

- I u vezi s tim dokumentom tužilaštvo je ostalo praznih ruku zato što je odbrana odustala od toga da se izvedu ovi zaključci iz razloga što tekst tih zaključaka nigdje ne postoji zvanično tako da po mojoj procjeni tužilaštvo je sada prosto u praznom prostoru ako aneks 10 nije osnov već su osnov bonski zaključci a njih nemamo u dokazima onda ne znam kako je moguće donijeti bilo kakvu osuđujuću presudu - rekao je advokat Gorab Bubić.

Kroz izvještaj Vlade Republike Srpske upućen Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope u prvom polugodištu prošle godine, odbrana je u spis uvrstila i mišljenja bivših visokih predstavnika o Kristijanu Šmitu i njegovim nametanjima zakona. Karl Bilt, Volfgang Petrič i Miroslav Lajčak jednoglasno su to "šmitovanje" nazvali "direktnim udarom na suverenitet BiH". Uz ove dokaze u spisu je mjesto pronašao i Ustav BiH prema kojem je jedini i isključivi zakonodavac Parlamentarna skupština BiH, a nikako Šmit i razni "kristijani".

- U svemu tome dakle vidljivo je da neovlašteno lice koje se zove Kristijan Šmit je prekršio Ustav BiH. I umjesto da se njemu sudi, sudi se meni, dakle jedna potpuna politička farsa stvorena od strane tužilaštva koje pokušava da održi tu predstavu - istakao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

A o Ustavu Republike Srpske usklađenom sa Ustavom BiH, što je potvrdila i Venecijanska komisija, u sudnici je svjedočio profesor ustavnog prava Siniša Karan i decenijski generalni sekretar Vlade Srpske i institucije predsjednika Republike.

- Aa aspekta snage ustavne snage predsjednika mada je on i ovako snažan, ali ustavne snage koja se najviše manifestuje upravo prema Vladi i prema Narodnoj skupštini. Dakle to je jedan polupredsjednički sistem u Republici Srpskoj, a inače BiH je asimetrična federacija. Recimo predsjednik Federacije nema takva ovlaštenja, jer je to parlamentarni sistem - rekao je Karan.

I u takvom ustavnom sistemu predsjednik Republike je neodvojivi i obavezujući dio zakonodavne aktivnosti u Srpskoj. A potpisivanje Ukaza za objavu u Službenom glasniku zakona koje usvoji Narodna skupština, je ustavna obaveza a nikako želja ili htijenje, predsjednika Republike Srpske, pojasnio je profesor Karan.

Podsjećamo zbog dva potpisana Ukaza i u Službenom glasniku objavljena dva zakona koje je usvojio republički parlament a prohodnost prethodno dalo i Vijeće naroda Srpske, optužnica je i podignuta. Svjedočenje profesora Karana prekinuto je zbog političkih obaveza predsjednika Srpske. Biće nastavljeno već za sedam dana što je treća srijeda zaredom u kojoj se užurbani pretres odvija. Tako u ovom procesu koji je aktivan od prošle jeseni odlučuje Sena Uzunović za razliku od sudskih predmeta u kojima je inkriminisana radnja počinjena prije tri decenije pa i više, a ročišta se održavaju jednom mjesečno ili čak ni toliko "često". A to dodatno unosi sumnje u namjere pravosuđa.

- Sud pokušava da nametne tempo svake sedmice. To je apsolutno nešto što nije primjereno, u drugim slučajevima u Sudu BiH tako ne rade, ranije nisu radili a odjednom sad ovdje uspostavljaju neku novu praksu, dakle veoma indikativno zašto se to ubrzava, zar je tolika ljubav prema Marfiju koji će otići 1.januaram jer je penzionisani građanin Amerike. Važno je da to mora da završe dok on ovdje stoluje. Vidjećemo ja mislim da neće završiti. Јer imamo mnogo toga da izvedemo još kao dokaze - naveo je Dodik.

Izvođenje dokaza odbrana predsjednika Republike nastaviće 27. novembra. Tada će i profesor Karan nastaviti svjedočenje o ustavno-pravnom uređenju Republike Srpske i BiH i ustavno – pravnim obavezama i odgovornostima nosilaca javnih funkcija. Nakon toga i odbrana Miloša Lukića ima zakonsko pravo na svoje dokaze.