Završetak jesenje sjetve za deset dana
Marinković je naveo da je obrada zemljišta bila otežana zbog nedostatka vlage tokom jeseni, što je malo pokolebalo poljoprivredne proizvođače da ne obave sjetvu u optimalnom agrotehničkom roku.
- Poučeni nekim iskustvom ranijih godina imamo mogućnost još 10 dana da obavimo sjetvu - rekao je Marinković.
On savjetuje poljoprivrednim proizvođačima da obiđu parcele, jer je zbog prethodnog sušnog perioda vidno prisustvo glodara na parcelama pšenice i ječma i potrebno u što kraćem periodu izvršiti deratizaciju postavljanjem mamaca.
Marinković je napomenuo da je cijena sjetve približno na prošlogodišnjem nivou, gorivo je malo jeftinije, blago je poskupio sjemenski materijal, a đubrivo je nešto jeftinije nego prošle godine.
- Skrećemo pažnju poljoprivrednim proizvođačima da ćemo sigurno ponovo u vrijeme žetve pšenice imati problem otkupa i cijene, ali moramo da shvatimo da sami ulazimo u taj rizik i da je pšenica berzanska roba i cijena zavisi od kretanja na svjetskom tržištu - ukazao je Marinković.
On je dodao da poljoprivrednici mogu obratiti pažnju na sortiment i način đubrenja da dobiju pšenicu što boljeg kvaliteta koja će odgovarati mlinsko-pekarskom sektoru.
- Nije lako biti domaćin, raspolagati zemljištem, planirati, ekonomisati i praviti skladišta, sve to zahtjeva određena ulaganja i tu moramo istaći subvencije Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i agrarni budžet koji će treću godinu biti 180 miliona KM - naveo je Marinković.
On je rekao da će predstavnici Saveza u narednom periodu imati sastanke u resornom ministarstvu, gdje će izložiti svoje planove, te da smatra da će i ovoga puta Ministarstvo udovoljiti većini zahtjeva poljoprivrednih proizvođača.
- Sredstava je dovoljno, ali je potrebno da izvršimo pravilniju raspodjelu, jer smo, recimo, imali stočare, svinjare koji su bili pogođeni bili afričkom kugom svinja, s druge strane voćari su imali probleme sa visokom temparaturom gdje ni navodnjavane nije moglo puno pomoći, pa je bio lošiji kvalitet proizvoda i prinos - istakao je Marinković.
On je dodao da su povrtlari, takođe, imali probleme pa su zato niske otkupne cijene.
- Sve što nas je do sada pratilo pratiće nas i naredne godine. Stvar je opredjeljenja, procjene, rizika samog poljoprivrednog proizvođača šta, kako i u kojim količinama posijati - naveo je Marinković.