latinica  ћирилица
21/11/2024 |  17:54 ⇒ 22:21 | Autor: RTRS

Dodik i Vulin potvrdili: Srpska i Srbija protiv zloupotrebe Dejtonskog sporazuma (VIDEO)

Na današnji dan 1995. godine, u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, i njegovih 12 aneksa. Time je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Vulin i Dodik - Foto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Vulin i DodikFoto: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Ni manje ni više od toga, opredjeljenje je institucija Republike Srpske i Srbije i 29 godina nakon parafiranja.

Na to su, nakon sastanka u Palati Republike, podsjetili predsjednik Srpske Milorad Dodik i potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin. Kratko i jasno - Srbija je čuvar Dejtonskog sporazuma koji poštuje, kao i integritet BiH, ali i uvažava položaj Republike Srpske.

Slovo, a ne duh Dejtona. I to originalnog primjerka, koji se krije od javnosti. Na tome Republika Srpska i Srbija insistiraju. Tokom svih 29 godina, od parafiranja. Uprkos tome, Srpsku, optužuju da ga urušava. Srbiju, kao potpisnicu, isključuju iz priče o provođenju Dejtona. Ipak, to neće pokolebati namjeru institucija u Srpskoj i Srbiji da se Dejtonski sporazum doslovno provodi. Bespogovorno i bez ikakvih promjena.

- Mi nismo protiv Dejtonskog mirovnog sporazuma i onoga kako piše u Dejtnskom mirovnom sporazumu, što implicira da se suprotstavljamo svakoj zloupotrebi i kršenju Dejtona. Srbija je potpisala opšti okvirni sporazum. Ona je garant tog sporazuma a izopštena je iz međunarodnih struktura poput famoznog Savjeta za implementaciju mira - rekao je Dodik.

- Republika Srpska nije bilo čiji neprijatelj niti remetilački faktor, već je faktor mira, sigurnosti i stabilnosti na ovom prostoru. Koliko je ona sigurna i stabilna, toliko je Balkan uspješan, miran i stabilan. Republika Srbija će dati sve od osebe i učiniti svaki napor da Republika Srpska bude sačuvana u punom kapacitetu kako Dejton nalaže - naveo je Vulin.

A iz Dejtonskog mirovnog sporazuma proističe i pravo Srpske da sa Srbijom gradi specijalne i paralelne veze. Da sarađuju na najvišem nivou. Da realizuju zajedničke projekte. Da, i pored osporavanja, zajednički obilježavaju datume od istorijskog značaja za srpski narod. Da potvrde jedinstvo u čuvanju identiteta i građenju zajedničke budućnosti srpskog naroda.

- Hoću da kažem da je jedan od važnijih događaja ne samo ove godine, već u ovom vremenu je činjenica da smo u Beogradu održali Svesrpski sabor, usvojili deklaraciju koja u sebi sadržai odgovore na neke izazove, je dala neformalne odgovore na određena pitanja, a sada imamo veoma formalne odgovore, ali smo jasno rekli da želimo da ovdje očuvamo mir - izjavio je Dodik.

- Nikada dva najviša izabrana legitimna organa - dvije skupštine, nisu donijele jedinstvenu političku deklaraciju koja obavezuje naše dvije Vlade i Republiku Srpsku i Srbiju.  Rekli smo da će Srbi brinuti o Srbima i da će Srbi imati zajedničku budućnost zato što jesu jedno - poručio je Vulin.

Ove poruke zvaničnici Srpske i Srbije iz Palate Republike uputili su na Dan ulaska srpske vojske u Banjaluku. Dan kada se, kako je Vulin rekao, vijekovni san predaka o zajedničkom životu Srba u jednoj državi ostvario. Ukazao je i na grešku srpskih predaka, što su povjerovali da drugima donose slobodu, što je Srbe koštalo 100 godina života.

- Kako se takva greška, čija posljedica su Јasenovac, Prebilovci, Oluja, Bratunac, ne bi ponovili, Srbi nikada ne smiju da prestanu da brinu o Srbima - zaključio je Vulin.