Do proljeća nije moguća ozbiljnija sanacija klizišta na Trebeviću (VIDEO)
Opština Istočni Stari Grad preduzela je mjere koje je zahtijevao Inspektorat Republike Srpske, uklonila deponovani građevinski materijal i preusmjerila oborinske vode od te lokacije, ali do proljeća nisu mogući ozbiljniji zahvati na sanaciji klizišta.
Stanovnici mjesne zajednice Širokača traže jasan plan evakuacije i, osim dvije porodice, odbijaju da se isele. Ševala Papić kaže da joj nisu ponudili odgovarajuću lokaciju.
- Rješenje sam odbila, ponudili su mi na Ilidži u nekim barakama. Imam muža bolesnog, živim sa sinom, imam dvije unuke. Ne vidim logiku da sa Ilidže dovodim u Dom zdravlja bolesnog muža, niti imam uslove ikakve - kaže Papićeva.
Plan evakuacije obaveza je sarajevske opštine Stari Grad, u kojoj tvrde da su za ugrožena domaćinstva obezbijedili smještaj.
- Oni koji su rekli da ne žele, ako se predomisle i za njih ima mjesta, ali prisilno evakuisanje i razdvajanje porodica se neće desiti - kaže Seid Škaljić iz Opštinskog vijeća Stari Grad.
Osim zaštite od oborinskih voda i mjera koje je opština Istočni Stari Grad, po nalogu Republičkog inspektorata, već preduzela, na pragu zime nije moguće preduzeti bilo kakve ozbiljnije zahvate na sanaciji klizišta. Prepoznat je i uzrok, kaže načelnik Istočnog Starog Grada Bojo Gašanović, demantujući da je to izgradnja Trebević hilsa.
- Trebević je bio velika deponija od 1996. godine. Gdje god da se gradilo, odpadni materijal vožen je na Trebević. Mi smo većinu tih deponija sanirali. Podignuto je na nivo međuentitetske saradnje, o tome su razgovarali premijer Srpske Radovan Višković i federalni predsjednik Vlade. Ne bih komentarisao više tvrdnju da je uzrok gradnja, jer mnogo je uzroka starih 30-40 godina, čak i više - kaže Gašanović.
Da trebevićko klizište nije zanemareno ni u institucijama Republike Srpske, dobili smo potvrdu iz Republičke uprave civilne zaštite. Klizište, kažu, jeste, uzrokovano deponovanjem iskopnog materijala s brojnih gradilišta i to na dvije lokacije, što je i nalaz glavnog republičkog inspektora za zaštitu i spasavanje.
- U zadnjih nekoliko dana primijećno je dalje pomjeranje tla, širenje klizišta, ali ne u dramatičnim razmjerama. Zavod za izgradnju grada Kantona Sarajevo već radi na projektu sanacije klizišta - kaže Dragan Štark, načelnik Odjeljenja za planiranje i mejere RUCZ Republike Srpske.
Štark kaže da njegove kolege iz Federalne uprave Civilne zaštite teren nadgledaju 24 časa i da je koordinacija dvije uprave kao i opština, stalna. No, nezahvalno je, kaže, prognozirati da li će klizište sačekati proljeće i ozbiljan projekat sanacije.