latinica  ћирилица
27/11/2024 |  16:18 ⇒ 16:18 | Autor: SRNA

Odbijen prijedlog za utvrđivanje neustavnosti odluke o izvršenju budžeta Bijeljine

Ustavni sud Republike Srpske odbio je prijedlog gradonačelnika Bijeljine za utvrđivanje neustavnosti i nezakonitosti članova 10 i 11 Odluke o izvršenju gradskog budžeta za 2024. godinu.
Ustavni sud Republike Srpske - Foto: SRNA
Ustavni sud Republike SrpskeFoto: SRNA

Osporenim odredbama predviđena je mogućnost preraspodjele budžetskih sredstava u okviru i između budžetskih korisnika za precizno propisanu namjenu u iznosu do pet odsto od ukupno usvojenih sredstava na osnovu odluke Skupštine grada, saopšteno je iz Ustavnog suda Srpske.

Ustavni sud je ocijenio da su neosnovani navodi predlagača o nesaglasnosti osporenih odredaba sa Zakonom o budžetskom sistemu Republike Srpske, jer se ovim zakonom ne daje ovlaštenje gradonačelniku, odnosno načelinku opštine da donosi odluku o preraspodjeli budžetskih sredstava.

Ovim zakonom je, naime, propisano da Skupština grada donosi odluke i druge opšte akate i daje njihovo autentično tumačenje, a da gradonačenik sprovodi lokalnu politiku u skladu sa odlukama Skupštine, izvršava budžet i obezbjeđuje primjenu odluka i drugih skupštinskih akata.

Ustavni sud je donio i odluke u više predmeta kojima je odbio prijedloge, odnosno nije prihvatio inicijative za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Srpske, Zakona o platama zaposlenih u institucijama pravosuđa, Zakona o radu i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Ustavni sud je donio i rješenje kojim nije prihvatio inicijativu za ocjenjivanje ustavnosti Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.

Podnosilac inicijative advokat Igor Sjerikov iz Banjaluke naveo je, između ostalog, da osporeni zakon onemogućava državljanima Republike Srpske pristup Evropskom sudu za ljudska prava, jer je ovaj sud zauzeo stav da mu se aplikacija ne može podnijeti protiv određene odluke suda iz Republike Srpske ukoliko se prethodno ne prođe procedura podnošenja apelacije Ustavnom sudu BiH.

Time je, smatra podnosilac inicijative, apelacija Ustavnom sudu BiH prestala da bude efektivan pravni lijek što osporeni zakon čini neustavnim, jer se na taj način vrijeđa odredba člana Ustava Republike Srpske koja garantuje sudsku zaštitu sloboda i prava zajamčenih Ustavom.

Cijeneći navode davaoca inicijative Ustavni sud Srpske je zaključio da zakonodavac nijednom odredbom nije onemogućio pristup građana sudu, odnosno sudsku zaštitu u obliku prava na ulaganje pravnih sredstava.

- Naime, odredbama osporenog zakona ne dovodi se u pitanje obezbjeđivanje sudske zaštite sloboda i prava zajamčenih Ustavom, jer predmetni zakon i njegova primjena ne predstavljaju prepreku kojom se onemogućava građanima Republike Srpske da ostvare pristup Evropskom sudu za ljudska prava - navodi se u saopštenju.

U obrazloženju se ističe da svaki građanin svoje pravo na apelaciju Ustavnom sudu BiH crpi iz Ustava BiH i ono ne može biti ograničeno ili derogirano zakonom.

Ustavni sud Srpske je ocijenio da apelacija Ustavnom sudu BiH nije prestala da bude efektivan pravni lijek, jer se osporenim zakonom ne uređuje pitanje prava, uslova i postupka pred Ustavnim sudom BiH po apelaciji.