latinica  ћирилица
27/11/2024 |  17:02 ⇒ 18:58 | Autor: banjaluka.net

Labović: Šmit pokušao srušiti Dejton na dan njegovog potpisivanja

Onaj koji treba da brani Dejtonski sporazum zapravo ga ruši i to na dan potpisivanja, poručila je za banjaluka.net direktorica Dječijeg pozorišta Republike Srpske i pravnica Ljiljana Labović, povodom odluke Kristijana Šmita da pitanje finansiranja i statusa sedam institucija kulture prebaci na budžet BiH, što je u potpunosti suprotno Ustavu BiH.
Ljiljana Labović - Foto: RTRS
Ljiljana LabovićFoto: RTRS

Temelj stava je da u Savjetu ministara ne postoji Ministarstvo kulture, te da je u Dejtonskom sporazumu kultura u nadležnosti entiteta. Sa ljudske strane, to bi bila manipulacija ljudima koji grade kulturu Federacije BiH, a za to ne primaju platu od tog istog entiteta.

Zbog ovakvih odluka i tišine koja vlada među zaposlenima u sferi kulture i ljudima, a onda i zvaničnicima, upitan je rad čak sedam institucija kulture, što uključuje Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku BiH, Istorijski muzej, Zemaljski muzej, Muzej književnosti, Biblioteku za slijepa i slabovidna lica, Kinoteku i Umjetničku galeriju.

- U BiH oblast kulture je decentralizovano uređena. Ministarstvo civilnih poslova BiH nadležno je za utvrđivanje osnovnih principa koordinacije, usklađivanje planova entitetskih tijela vlasti i definsanje strategije na međunarodnom planu u oblasti kulture. Na nivou entiteta postoje ministarstva nadležna za pitanja kulture i to u Republici Srpskoj Ministarstvo prosvjete i kulture, a u Federaciji BiH Ministarstvo kulture i sporta. U Federacije BiH nadležnosti u oblasti kulture dalje su na nivou kantonalnih ministarstava. Brčko Distrikt BiH ima odjel nadležan za pitanja u oblasti kulture - zapisano je u dokumentu Strategija kulturne politike u BiH, čiji član bila i Labovićeva.

Njegovo miješanje u kulturu remeti dugogodišnji mir

Kako ona kaže, za sve vrijeme kulture u postratnom periodu, nikada niko se nije miješao u tu sferu i sve institucije su djelovale samostalno, te komunikacija i partnerski odnos između dva entiteta je bila izuzetno kvalitetna.

- Sve kolege iz Republike Srpske i Federacije BiH znaju da je po Dejtonskom sporazumu kultura u nadležnosti entiteta i vrlo jasno definisano stoji da jedina institucija kojom se bavi krovno ministarstvo, tačnije Savjet ministara, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika. Tvorac dokumenta, svojevrsnog Ustava BiH, ukazao je jasno da je polje kulture u nadležnosti entiteta. Kao neko ko je svih ovih decenija temeljno i strateški uronjen u polje kulture i umjetnosti, zaista sam šokirana da se Kristijan Šmit odluči da na takav način, rekla bih ponižavajući kolege, promoviše neku sopstvenu ideju i obavezu da kulturne institucije budu finansirane od strane Savjeta ministara BiH - rekla je Labovićeva za banjaluka.net.

Čak i kao pravnik, Labovićeva nam govori da je neshvatljivo da neko ko tumači pravo, u ovom slučaju Šmit, može da poruši to isto pravo u osnovi.

- U tom duhu, negiram mogućnost da se takvo nešto desi i apelujem na kolege iz FBiH da se opet i po ko zna koji put strateški opredijele da Vlada FBiH ili Kanton Sarajevo budu ti koji će im isfinansirati plate i materijalne troškove. Želim da podsjetim javnost da kada je sačinjavana politička konstrukcija BiH, u tom istom Savjetu ministara ne postoji format ministarstva kulture. Dakle, da je neko mislio da to tako treba da bude, onda bi već na početku bilo definisano. Ovo nije ni teorema, one se dokazuju, ovo je aksiom koji se izgovori - objasnila je Labovićeva.

Dejtonski sporazum se mora poštovati i to svih ovih godina niko nije osporavao na ovakav način.

- Ipak, mi evo vidimo da se sada našao jedan čovjek, koji izađe na baš dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma, neradni dan, da ga sruši. Na taj način, kada je u pitanju polje kulture u ovom slučaju, rekla bih da je to ponižavajuće za one ljude koji su na taj dan mirovnog sporazuma morali stajati ispred svojih institucija, a imali su apsolutno pravo da u njima dočekaju svoje plate, a onda i penzije. Nikad niko između nas nije ovo dovodio u pitanje i onda se pojavi čovjek koji baci kamen razdora i na taj način poništi sve ove decenije iza nas - istakla je Labovićeva za banjaluka.net.

U Dejtonskom sporazumu je vagan svaki gram BiH, a kultura sama po sebi mora biti slobodna, polje demokratije.

Šmitov potez je ponižavajući za kulturne radnike BiH

- Federalno ministarstvo kulture ili Kanton Sarajevo moraju preuzeti ovaj problem na sebe. Kolege se ne oglašavaju jer znaju da je to nemoguće održati i ostvariti. Ne postoji čarobni štapić da se to riješi na takav način. Krivo mi je da se ovakvim stvarima remeti jedno polje koje je relativno mirno i gdje svi rade svoj posao onako kako treba. Ne znam zašto kolege pristaju da rade bez plata i sigurno su već umorni od svega - izjavila je Labovićeva.

Јoš 2008. godine Labovićeva je bila Komisije za izradu strategije kulture BiH i tada je potvrđeno da je nemoguće napraviti zajedničku strategiju baš zato što se suprotstavlja Dejtonskom sporazumu.

- Niko taj problem nije alarmirao na ovakav način i mislim da je ovo njegov lični hir i pogrešan manevar, kojim je poremetio fantastične odnose i napravio nepotreban problem. U Dejtonu nema kulture koju bi finansirao Savjet ministara BiH - rekla je ona.

Kada je u pitanju Republika Srpska, Labovićeva svjedoči već decenijama kakav je bastion Republike Srpske polje kulture.

- Ono što rade naše institucije prepoznaje se u svjetskim refrencama. Šta znači stabilnost, mir i dosljednost? Najbolji pokazatelj je ono što je naša Vlada uradila još godinama unazad, mi nemamo problem zahvaljujući dobroj organizaciji, a da nije tako, mi ne bismo mogli dati svijetu ovako velike stvari - zaključila je Labovićeva.