UŽIVO - NSRS o Prijedlogu zakona o podsticajima u privredi Srpske
Poslanik SDS-a u NSRS Tomica Stojanović smatra da je postojeći Zakon o podsticajima u privredi Srpske kvalitetniji u odnosu na prijedlog novog takvog zakona.
- Postojeći zakon o podsticajima definiše konkretne procedure i uslove o dodjeli podsticaji, dok toga nema u prijedlogu novog zakona - rekao je Stojanović .
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica smatra da Vlada prilikom donošenja podzakonskih akata u vezi sa zakonom o podsticajima u privredi Srpske treba da konsultuje privrednike i Uniju udruženja poslodavaca.
- Na taj način će biti otklonjene sumnje da ovaj zakon ima neke zadnje namjere - rekao je Mazalica tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske.
Poslanik PDP-a Slaviša Marković smatra da je u parlamentu izostalo mišljenje Privredne komore Republike Srpske o ovom strateški važnom zakonu.
Direktor Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić rekao je da je u proteklom periodu postignut znatan rast plata i životnog standarda.
Aćić je tokom obraćanja u Narodnoj skupštini Srpske o Prijedlogu zakona o podsticajima u privredi Srpske istakao da poslodavci nisu konsultovani prilikom donošenja ovog rješenja, ali jesu 2019. godine kada je cilj zakona bio da se utiče na tehnološki razvoj ekonomije, što je i urađeno.
- U periodu primjene ovog zakona uspjeli smo da dobar dio radnika prebacimo iz sive zone - ukazao je Aćić.
On je podsjetio da je 2018. godine prosječna neto plata bila 800 KM, a sada je 1.400 KM, dok je ukupan fond neto plata u Srpskoj bio oko dvije milijarde KM, a sada je više od pet milijardi KM.
Ministar privrede i preduzetništva Srpske Vojin Mitrović rekao je da će Vlada, nakon stupanja na snagu zakona o podsticajima u privredi, u roku od šest mjeseci donijeti uredbe koje će precizno propisati uslove i kriterijume za dodjelu podsticajnih sredstava.
- Prioritet će biti donošenje uredbe o dodjeli podsticaja za povećanje plata radnika, a biće donesene i uredbe za direktna ulaganja, o dodjeli podsticaja za investicije od posebnog značaja, te o registru podsticaja u Republici Srpskoj - rekao je Mitrović.
Prema njegovim riječima, Prijedlog zakona o podsticajima u privredi Srpske je od velikog značaja jer će obezbijediti povoljnije uslove za podsticaje s ciljem uspostavljanja održivog rasta i razvoja, povećanja investicija i očuvanja, odnosno povećanja zaposlenosti u privredi.
----------------------
Usvojen je i Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2024. godinu koji propisuje način izvršenja budžeta, odnosno rebalansa za ovu godinu.
Rebalans budžeta i Zakon o izmjeni i dopunama Zakona o izvršenju budžeta usvojeni su po hitnom postupku.
Prenos na RTRS plus i našem portalu.
Prijedlogom rebalansa ovogodišnji budžet je povećan sa pet milijardi i 735 miliona na pet milijardi i 810 miliona.
Obrazlažući Prijedlog rebalansa budžeta Srpske u Narodnoj skupštini, ministar finansija Zora Vidović je rekla, između ostalog, da su prihodi 4,7 milijardi KM i veći su za 69 miliona KM ili 1,5 odsto.
Govoreći o rashodovnoj strani, Vidovićeva je navela da će budžetski rashodi, prema rebalansu, iznositi 4,7 milijardi KM, što je na nivou planiranog u budžetu.
Prema rebalansu, deficit u 2024. godini iznosiće 106 miliona KM ili 94 miliona manje od projektovanog, što je rezultat poraslih prihoda, dok su rashodi ostali na nivou planiranom budžetom.
Kad je riječ o zaduženju i otplati dugova, Vidovićeva je navela da je budžetom bilo planirano da se ove godine Republika Srpska zaduži 950 miliona KM, a da će zaduženje biti 908 miliona KM.
Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2024. godinu propisuje način izvršenja budžeta, odnosno rebalansa za ovu godinu.
U nastavku sjednice poslanici će razmotriti Prijedlog zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske po hitnom postupku.