Obilježeno 80 godina od ustaškog pokolja u Odžaku
U Trnjaku je ubijeno 601 lice, a u Donjoj Dubici više od 150 lica. Danas u ovom selu u FBiH živi svega pedesetak Srba.
Povodom obilježavanja, u spomen-crkvi posvećenoj Svetom apostolu Pavlu u Trnjaku služen je parastos i položeni su vijenci. Održan je i istorijski čas na kojem su govorili istoričar Dimitrije Živanović iz Modriče, porijeklom iz Dubice, i potomak Savo Vujičić, autor knjige "Trnjak".
Vujičić, potomak žrtava trnjačke tragedije koja se dogodila 6. i 7. decembra 1944. godine, izjavio je Srni da je za vrijeme Drugog svjetskog rata u Trnjaku živjelo 693 Srba.
On je rekao da je tog 6. i 7. decembra 1944. godine ubijen 601 srpski civil, te naveo da preostala 92 mještanina tada nisu zatekli u kućama i da su zahvaljujući tome preživjeli.
Vujičić je naveo da je na spomeniku sagrađenom u Donjoj Dubici upisano 751 ime, od čega je 601 stanovnik Trnjaka, te dodao da nisu svi tu sahranjeni.
- Za njih 74 sigurno se zna da ovdje nisu imali počivalište zato što su sahranjeni u Novom Selu na takozvanoj Baunovoj pustari i bačeni u Bosnu 6. decembra, 1944. godine. To su bili ljudi koje su na prevaru pozvale ustaške vlasti da brane područje od visokih voda rijeke Bosne i tako su nastradali - rekao je Vujčić.
Prema njegovim riječima, u kući u kojoj se rodio ustaše su ubile 144 lica među kojima i sve njegove pretke po ocu, djeda, babu i njihovo šestoro djece, a otac mu je ostao živ zato što se sakrio u šumu, a poslije su ga spasili dobri ljudi.
Dvadesetdevetogodišnji Slavko Vujić iz Trnjaka rekao je da je u Drugom svjetskom ratu poginulo 79 Vujića, od godinu dana starosti do 65 godina, a da on nosi ime po svom djedu Slavku.
- Drago mi je što se u ovom broju okupljamo. Ima nas koji smo mlađi i živi da prenosimo i svjedočimo o tome šta je bilo na ovim prostorima, da se više nikada ne ponovi i da ne zaboravimo žrtve - poručio je Vujić.
Predsjednik Skupštine opštine Šamac Simo Varadinović izjavio je da ovaj zločin ne smije da bude zaboravljen i da treba da bude nauk svima u vremenima koja dolaze, poručujući da srpski narod mora biti složniji.
- Želimo suživot sa svim narodima. Međutim, ovakve stvari se nikada ne smiju zaboraviti i treba da bude veliki nauk srpskom življu da bude složan i dobro da vodi računa o tome ko će birati i ko će predstavljati srpski narod - naglasio je Varadinović.
Živanović, koji potiče iz Donje Dubice, rekao je da su najveće akcije u Drugom svjetskom ratu bile sprovedene od 1943. do 1945. godine, s tim da obilježavaju 6. i 7. decembar 1944. godine jer je tada na prostoru Donje Dubice Trnjaka, prema saznanjima, stradalo oko 800 lica.
On je dodao da je broj stradalih možda i veći.
- Mi smo ovdje danas i treba da pošaljemo poruku mira, da se sjećamo naših žrtava, da znamo šta se dešavalo u Drugom Svjetskom ratu, da budemo dostojni nasljednici njihove borbe za slobodu. To je ono što su oni nama podarili, slobodu i život na ovim prostorima - poručio je Živanović.
Šamački sveštenik Nenad Tojić služio je danas parastos i stradalima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, za 29 boraca iz Donje Dubice i četiri iz Trnjaka, te su položeni vijenci za sve poginule u Odbrambeno–otadžbinskom i Drugom Svjetskom ratu.