latinica  ћирилица
15/12/2024 |  11:24 ⇒ 12:09 | Autor: TANЈUG

Polaganjem vijenaca počela ceremonija obilježavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke (FOTO/VIDEO)

Polaganjem vijenaca u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija u Lazarevcu počela je danas centralna državna ceremonija obilježavanja 110. godišnjice Kolubarske bitke u Prvom svjetskom ratu.
Kolubarska bitka, 110. godišnjica (foto: TANJUG/ RADE PRELIĆ/ bg) -
Kolubarska bitka, 110. godišnjica (foto: TANJUG/ RADE PRELIĆ/ bg)

Vijenac je, kao izaslanik predsjednika Srbije, položio predsjednik Vlade Miloš Vučević.

Vijence su položili i delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grad Beograd, predstavnici ambasada, udruženja opredjeljenih za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i građani.

Ceremoniji prisustvuju i ministri u Vladi Srbije Nemanja Starović, Adrijana Mesarović i Zoran Gajić.

Foto: TANJUG/ RADE PRELIĆ/ bg

Kako je najavljeno, izaslanik predsjednika Srbije i predsednik Vlade Miloš Vučević obratiće se na ceremoniji.

Uoči ceremonije, mitropolit šumadijski Јovan i vikarni episkop hvostanski Aleksej sa sveštenstvom održali su pomen u Spomen-hramu sa kosturnicom Svetog Dimitrija, u čijoj kripti počiva preko 40.000 srpskih i austrougarskih vojnika.

Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svjetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, prije 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mjesec dana kasnije, velikom pobjedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.

Ofanziva, kontranapad Srba započinje 3. decembra, kada je uslijedila paralelna opšta ofanziva sve tri srpske armije i Užičke vojske na neprijatelja.

Uslijedio je krah austrougarskih trupa, i bijeg preko Drine i Save.

Posljednja stopa ondašnje Kraljevine Srbije oslobođena je 15. decembra.

Poraz austrougarske vojske bio je potpun, i zaprepastio je tada ne samo Beč ili Berlin, nego i savezničke komande. Otprilike dvije trećine ljudstva Balkanske armije Vojske Austrougarske izbačeno je iz stroja.

Srpska pobjeda bila je potpuna. Glavnokomandujući srpske vojske regent Aleksandar Karađorđević dodijelio je potom generalu Živojinu Mišiću čin vojvode.