Može li novogodišnje slavlje proći bez pirotehničkih sredstava? (VIDEO)
Kada se približe novogodišnji praznici gotovo svakog dana u medijima možemo pročitati naslove da je upotrebom petardi i drugih pirotehničkih sredstava neko povrijeđen. Najčešće su to najmlađi.
Slave ili praznik mnogima su povod za korišćenje pirotehnike pa čak i vatrenog oružja. Građani kažu da je to izvor opasnosti i da roditelji moraju više da kontrolišu djecu jer oni često kupuju petarde.
Iz godine u godinu zbog nepažnje i nestučnog rukovanja pirotehničkim sredstvima službe hitne medicinske pomoći imaju pune ruke posla. Upozoravaju da i obična petarda može imati fatalne posljedice.
- Uglavnom, više od 50 odsto povreda su opekotine jer je to barut koji se oslobađa uz pomoć temperature, dimova i soli koji se ispuštaju zajedno sa tim barutom koji je spakovan u petardu. Može doći do opekotina šake, lica, razderotina kože, čak i fakture sitnih kostiju šake. Često strada oko, lice i nos. Može da se desi čak i gluhoća jer se kod jakih petardi oslobaća prasak do 120 decibela - kaže Nada Banjac, načelnik službe Hitne medicinske pomoći Banjaluka.
Pirotehnička sredstva su kategorisna u četiri razreda, i to je regulisano zakonom. To potvrđuju iz firme za prodaju pirotehnike i dodaju da se na svakom pakovanju nalazu uputstvo za pravilnu upotrebu. Međutim, nije na odmet još jedan apel roditeljima na dodatni oprez.
- Prvi i drugi razred su namijenjene za trgovinski promet, i građani mogu slobodno da kupuju. Treći i četvrti razred, su ozbiljna pirotehnička sredstva koja se koriste za velike vatromete, za firme koje su licencirane za izvođenje vatrometa i lica koja su ovlaštena za izveđenje velikih vatrometa - naglasio je Ostoja Divljak, vlasnik firme koja se bavi prodajom pirotrhničkih sredstava.
Nije rijedak slučaj da djeca na crno kupuju i koriste pirotehnička sredstva, zbog čega će kontrole biti pojačane.
- MUP Repblike Srpske i Policijska Uprava Banjalka apeluju na sve građane da se suzdrže od upotrebe pirotehničkih sredstava prilikom proslave novogodišnjih i božićnih praznika jer takvim radnjama narušavaju javni red i mir, znemiravaju građane, domaće životinje, a može doći i do samopovređovanja i povređivanja drugih lica - kaže Ranko Davidović, inspektor sektora Policijske Uprave Banjaluka.
MUP Srpske organizuje preventivnu kampanju "Slavimo odgovorno" koja će trajati do 15.januara s ciljem podizanja svijesti o opasnostima koje nose nezakonita i nestručna upotreba pirotehnike i vatrenog oružja.