latinica  ћирилица
16/12/2024 |  14:57 ⇒ 18:47 | Autor: RTRS

UŽIVO - Poslanici na posebnoj sjednici o povećanju plata u zdravstvu

U Banjaluci je počela 15. posebna sjednica na kojoj poslanici razmatraju Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, po hitnom postupku.
NSRS - prenos uživo -
NSRS - prenos uživo

Prenos na RTRS plusu i našem portalu.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da zdravstveni sistem u Srpskoj počiva na solidarnosti.

Stevandić je rekao u Narodnoj skupštini da iz tih i sličnih razloga povećanje plata medicinskom osoblju, iako je to stalna intencija, trenutno ne može biti veće od onog koje je moguće i planirano sestrama medicinskim tehničarima, a u skladu sa Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Srpske.

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da je nivo zdravstvene usluge u Srpskoj zavidan, te da je ponosan što će biti povećana plata medicinskim sestrama za 100 KM, ali da je potrebno tražiti mogućnost za povećanje plata svim zdravstvenim radnicima.

Poslanik SDS-a Maja Dragojević Stojić rekla je da će SDS podržati predloženi akt, ali da smatra da je potrebno znatno veće povećanje plata zdravstvenim radnicima kako bi se spriječio odliv radne snage iz zdravstva.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da predložene izmjene Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Srpske podrazumijevaju povećanje plate u neto iznosu od 100 KM medicinskim sestrama i drugim zdravstvenim radnicima, koji imaju srednju stručnu spremu ili višu školsku spremu.

-----

Ova sjednica počela je odmah po okončanju 14. posebne sjednice.

Posebnu sjednicu zatražio je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, koji je istakao da Vlada želi da radnicima sa srednjom stručnom spremom u zdravstvu, medicinskim sestrama, poveća plate od 1. januara linearno 100 KM u neto iznosu, odnosno 150 KM u bruto iznosu.

- Imam podatak od resornog ministarstva da se radi o 7.200 tih osoba zaposlenih u zdravstvenom sektoru i da je to iznos od 13 do 13,5 miliona KM na godišnjem nivou. Te osobe zaslužuju našu pomoć - rekao je Višković.