Znanja i vještine prenijeti na generacije koje dolaze (VIDEO)
- Ovo je veoma značajan projekat i Republički pedagoški zavod i resorno ministarstvo dali su saglasnost Privrednoj komori da uđe u projekat koji je vezan za više zemalja - Poljsku, Slovačku, Sloveniju, Srbiju i Mađarsku - rekla je Stojičićeva u Banjaluci, gdje su promovisana praktična znanja i vještine u okviru "Erazmus plus projektu".
Ona je kazala da je veoma važno da učenici iz Srpske uđu u ovaj projekat zbog sticanja određenih znanja i vještina koje su u savremenoj praksi evropskih zemalja.
- Privredna komora je naš partner i prepoznat je i kroz Zakon o srednjem obrazovanju. Ovo što radimo je u skladu sa strategijom obrazovanja do 2030. godine, a jedan od ciljeva je što efikasnija i kvalitetnija praktična nastava - navela je Stojičićeva.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić rekao je da je organizovano devet skupova u Poljskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji i Mađarskoj na kojima je učestvovalo 90 učenika iz devet škola i 13 profesora iz Srpske, a organizovane su i tri studijske posjete.
On je naveo da su učenici koji su učestvovali u aktivnostima veoma zadovoljni i da su pored stečenih znanja sklopili i određena poznanstva.
- Treba da iskoristimo "Erazmus plus program", da sarađujemo sa zemljama koje mu imaju pristup. Ovaj put nam je partner bila Mađarska - naveo je on.
Potpredsjednik i direktor projektnog menadžmenta grupe "Miaut" Bence Laboš rekao je da je ovo bio pilot-projekat koji podrazumijeva uključivanje srednjih stručnih i tehničkih škola u program mobilnosti "Erazmus plus projekta" i namijenjen je za zemlje Balkana, pa tako i BiH i Republiku Srpsku.
On je dodao da je ideja da se institucije pripreme kako bi, kada BiH postane član EU, bile osposobljene za pristupanje svim dostupnim fondovma EU.