Savjetu EU: Potrebno ispuniti 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije
- Savjet EU pozdravlja odluku Evropskog savjeta sa sastanka od 21. do 22. marta 2024. da otvori pristupne pregovore sa BiH, nadovezujući se na preporuku Komisije od 12. marta 2024 - navodi se u saopštenju objavljenom u sjedištu Unije.
U zaključcima sa današnjeg sastanka se dodaje da Savjet EU "pozdravlja posvećenost političkog rukovodstva koja je donijela opipljive rezultate i doprinijela martovskoj odluci da se otvore pristupni pregovori, ali sa žaljenjem napominje da je dinamika reformi od tada zastala".
- Savjet poziva sve političke aktere da obnove fokus zemlje na napredovanje na putu ka EU i da preduzmu odlučne akcije u sprovođenju neophodnih reformi - napominje se u saopštenju.
Precizirano je da BiH treba da imenuje glavnog pregovarača i nacionalnog IPA koordinatora, kao i da izradi nacionalni program za usvajanje pravnih normi EU.
- Savjet podsjeća na značaj obezbjeđivanja usaglašenosti svih usvojenih zakona sa pravnom normom EU i evropskim standardima, uključujući preporuke Venecijanske komisije - navodi se u saopštenju.
Savjet EU je pozdravio održavanje lokalnih izbora u BiH 6. oktobra i podvukao da zemlja "treba da preduzme dalje ustavne i izborne reforme da bi osigurala ravnopravnost i nediskriminisanje svih građana, posebno sprovođenjem odluke `Sejdić-Finci` i srodnih praksi Evropskog suda za ljudska prava".
Tijelo EU je ponovilo da je nedvosmisleno privrženo evropskoj perspektivi BiH kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje.
Savjet EU je apelovao na sve političke aktere u BiH da se uzdrže i odreknu provokativne retorike podjela i takvih akcija, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje.
U zaključcima se dodaje da je Savjet EU i dalje ozbiljno zabrinut zbog zakona i inicijativa u Republici Srpskoj "koji se protive EU putu BiH, uključujući secesionističku retoriku i dovođenje u pitanje ustavnog poretka zemlje, suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak, kao i odluke Ustavnog suda".
Savjet EU ističe i potrebu za jačanjem vladavine prava, uključujući usvajanje novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu i zakona o sudovima.
- Odluke Ustavnog suda moraju se u potpunosti poštovati - naglašeno je u saopštenju.
Konstatujući da nije postignut napredak u slobodi izražavanja i medija i zaštiti novinara, Savjet poziva BiH da osigura puno poštovanje, zaštitu i promociju slobode okupljanja, udruživanja i izražavanja.
Savjet pozitivno primjećuje da je postignut određeni napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i da je dodatno poboljšano upravljanje migracijama, te poziva zemlju da se u potpunosti uskladi sa viznom politikom EU i usvoji zakon o graničnoj kontroli.