Sud BiH dostavio poziv za nastavak glavnog pretresa protiv predsjednika Srpske; Sve u suprotnosti sa otpusnim pismom (VIDEO)
Pozivaju se na mišljenje sudskog vještaka doktora Harisa Vranića da je predsjednik Dodik zdravstveno sposoban za suđenje.
Dodikov branilac Goran Bubić kaže da je dostavljeno vještačenje u potpunoj suprotnosti sa sadržinom otpusnog pisma predsjednika Srpske.
A ko je Haris Vranić? Politički angažovan ljekar, kadar SDP-a, uz Senu Uzunović još jedan bivši pripadnik takozvane Armije BiH.
E to je vještak koji je vještačio medicinsku dokumentaciju predsjednika Srpske?
Branilac predsjednika Srpske Goran Bubić ističe da je dostavljeno vještačenje Harisa Vranića u potpunoj suprotnosti sa sadržinom otpusnog pisma predsjednika Dodika koje je potpisalo više univerzitetskih profesora, specijalista za abdominalnu hirurgiju koji su preporučili mirovanje u trajanju od 60 dana, a za određene aktivnosti i do tri mjeseca.
- Osim toga, u pitanju je individualni vještak u odnosu na tim ljekara. Vještak nije ni pregledao branjenika, a tim ljekara jeste. Vještačenje doktora Vranića je zato očigledno proizvoljno i kao takvo neprihvatljivo. Ovakvo postupanje nije ni humano, branjeniku nisu izvađeni ni konci. Ne postoji nijedan stvarni ni pravni razlog za ovaku hitnost i ubrzavanje ovog krivičnog postupka na način da se suđenju daje prednost u odnosu na zdravlje predsjednika Dodika - kazao je Bubić.
A ko je vještak koji je vještačio medicinsku dokumentaciju predsjednika Srpske? To je doktor Haris Vranić, kadar SDP-a, bivši ministar zdravlja Kantona Sarajevo ali i bivši pripadnik takozvan Armije BiH.
Od maja 1992. godine bio je ljekar pri Vojnoj policiji, a od oktobra iste godine pripadnik takozvane Armije BiH u sanitetu.
Pa tako uz sudiju Senu Uzunović koja je bila pripadnik 5. brdske brigade jasno je da samo pripadnici takozvane Armije BiH sude Dodiku.
U biografiji piše i da je Vranić specijalista opšte hirurgije i subspecijalista vaskularne hirurgije.
Vještačio je mišljenje konzilijuma profesora i abdominalnih hirurga. Vještačio je nešto što nije njegova struka.
Očigledno da Sud BiH nije mogao pronaći u Sarajevu doktora koji bi pogazio zakletvu, medicinsku etiku i struku i ispunio njihovu želju. Našli su Vranića.
Kako saznajemo, Vranića je sa mjesta ministra preko noći smijenio Nermin Nikšić uz prijetnju stavljanja na crnu listu SAD, a zbog njegove povezanosti sa farmako-mafijom.
Iz srpske odgovor da je sada jasno da o sudbini Dodika neće odlučivati pravda, nego nekadašnji pripadnici takozvane Armije BiH.
Nenad Stevandić, predsjednik Parlamenta Srpske kaže - ni pravne, ni etičke ili druge činjenice neće spriječiti Sud BiH da završi "ovaj prljavi posao".
- Ovo govori da oni na taj način namjeravaju da donesu i presudu bez obzira na stanje dokaza i činjenično stanje. Oni pokazuju da je za njih nebitan predsjednik Republike Srpske u postupku i kao čovjek i kao predsjednik, i kao osoba i kao pacijent. To govori da je to sudski proces koji treba samo da se završi, a da je odluka izgleda već donesena - rekao je Stevandić.
Da je odluka Suda BiH, o nastavku pretresa predsjedniku Srpske skandalozna i monstruozna smatra zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.
Osim pokušaja da ga eliminišu iz političkog života, izgleda da predsjednika Srpske, pokušavaju i da liše života, stav je poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Miroslava Vujičića.
Delegat u Klubu Srba Radovan Kovačević kaže da je svima odavno poznato da je u farsi od procesa protiv predsjednika Dodika i tužilac, i sudija i vještak jedan jedini čovjek - Majkl Marfi.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Nebojša Radmanović ocjenjuje da potezi međunarodne zajednice predstavljaju antidemokratski postupak kojim pokušavaju preko pravosuđa da se riješe predsjednika Srpske koji je dobio nedvosmislenu podršku građana.
- Radi se o jednoj političkoj farsi koju neki nazivaju suđenjem i koja ide u nedogled. Јa sam jedan od onih koji vjeruje da će Sud biti pametniji od Tužilaštva - naveo je Radmanović.
Analizirajući trenutnu situaciju u vezi sa suđenjem Dodiku u Sudu Bih ruski ambasador Igor Kalabuhov ističe da je jasan hibridni pristup međunarodne zapadne zajednice prema Srpskoj.
- Kako suditi predsjedniku Republike Srpske ako on polazi iz Ustava Republike Srpske i radi ono šta mora raditi predsjednik Republike Srpske i u tome je isto bizarnost ovog sudskog postupka - istakao je Kalabuhov.
Oglašavaju se i političari iz Federacije BiH.
Poslanik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Predrag Kojović kaže - bolest je bolest, a politika je politika, a ono što zna o operaciji kojoj je podvrgnut predsjednik Dodik je da je to teška i kompleksna operacija i vjerovatno zahtijeva duži oporavak.
Ako ne postoje neki formalno-pravni razlozi zbog kojih se ročište mora održati 25. decembra, mislim da je taj postupak nekorektan i, ako hoćete, neljudski.
Niko ne bira kad će se razboljeti i kad će se oporaviti - rekao je Kojović.