Evropski savjet podržao zaključke Savjeta EU o proširenju
Zaključci koje je podržao obuhvataju i Crnu Goru, Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Tursku, Ukrajinu, Moldaviju, Gruziju.
Kada je riječ o Srbiji, u ovim zaključcima prihvata se procjena Evropske komisije da je Srbija spremna za Klaster tri, a da će pitanje njegovog otvaranja razmotriti na osnovu daljeg napretka, posebno u oblasti vladavine prava i normalizaciji odnosa sa Prištinom, prenosi Tanjug.
Navodi se da će napredak Srbije u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Prištinom nastaviti da određuje ukupan tempo pristupnih pregovora i pozdravlja se ukupan napredak koji je postignut u dosadašnjim pristupnim pregovorima, pri čemu su otvorena 22 od 35 pregovaračkih poglavlja i dva poglavlja privremeno zatvorena.
Govori se i o usklađivanju sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, vladavini prava, ekonomskim kriterijumima i drugim pitanjima, a u velikoj mjeri i o odnosima sa Prištinom, gdje se poziva na primjenu i poštovanje Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog implementacionog aneksa "što je prije moguće bez preduslova", kao i svih obaveza povezanih sa EU.
Pozdravlja se to što je Srbija potvrdila integraciju u EU kao svoj strateški cilj, ali se navodi da je važno da Srbija pokaže snažnu političku volju i dosljednost u sprovođenju reformi u vezi sa EU, kao i da objektivno i nedvosmisleno komunicira o EU.
U dijelu zaključaka koji se odnosi na Prištinu, Savjet EU za opšte poslove je pozvao na formiranje zajednice srpskih opština i prosljeđivanje nacrta statuta o njenom osnivanju ustavnom sudu bez daljeg odgađanja.
Savjet je osudio nedavni napad na kanal Ibar-Lepenac i naveo da će EU postepeno ukidati mjere Prištini, paralelno sa, kako je naveo, daljim koracima Prištine za deeskalaciju tenzija na sjeveru Kosova.
U zaključcima Savjeta EU za opšte poslove naglašava se i da je proširenje geostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i potvrđuje puna i nedvosmislena posvećenost perspektivi članstva zapadnog Balkana, Ukrajine i Moldavije u EU.
Lideri EU danas su u Briselu, osim o proširenju EU, razgovarali i o Ukrajini, Bliskom istoku, ulozi EU u svijetu, otpornosti i pripremljenosti EU, migracijama, kao i o drugim pitanjima iz oblasti spoljnih poslova EU.