latinica  ћирилица
23/12/2024 |  17:53 ⇒ 20:00 | Autor: RTRS

Pušten u rad sistem hitnog obavještavanja "Pronađi me" u slučaju nestanka maloljetnog lica (FOTO/VIDEO)

U Republici Srpskoj danas je pušten u rad sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica "Pronađi me". Obavještenja su građanima stigla putem SMS poruka, a na led panelima istaknuta su na aerodromu Banjaluka i na auto-putevima u Srpskoj. Republika Srpska je, nakon Srbije, druga zemlja u regionu koja ima ovakav sistem.
Potpisan sporazum "Pronađi me" - Foto: RTRS
Potpisan sporazum "Pronađi me"Foto: RTRS

Platforma "Pronađi me" namijenjena je za hitno obavještavanje javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica, koja će omogućiti brzu distribuciju informacija svim građanima preko SMS-a ili obavještenja na javnim mjestima. Sistem će biti aktivan u svakom slučaju nestanka djeteta, bilo da ima elemente krivičnog djela ili ne.

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan naglasio je da će se sistem "Pronađi me" u Srpskoj aktivirati u jasno preciziranim uslovima i to: kada je nestanak maloljetnog lica povezan sa izvršenjem krivičnog djela, to jest kada je nestalo maloljetno lice u opasnosti od povređivanja ili u životnoj opasnosti.

Sistem će biti aktiviran i u situaciji kada nestanak maloljetnog lica nije povezan sa izvršenjem krivičnog djela, u sljedećim slučajevima: kada je prijavljen nestanak lica mlađeg od sedam godina; nestanak maloljetnog lica sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom; kada maloljetno lice nije na mjestu gdje bi u skladu sa uobičajenim životnim aktivnostima trebalo da bude poput kuće, vrtića, škole.

Sistem "Pronađi me" na autoputu (Foto: RTRS)

Od 2019. godine u Republici Srpskoj nije zabilježen nijedan slučaj nestanka djeteta. Nažalost, do tog perioda nestalo je sedmoro djece za kojima se još traga. Zato je uspostavljanje ovog sistema za Srpsku važan događaj, a potpuni efekat imaće ako zaživi i Federaciji BiH i regionu.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković naglasio je kako je spreman da pozove ljude iz FBiH ako žele da implementiraju ovaj sistem.

- Ukoliko žele da implementiraju sličan sistem kod sebe mi ćemo im pružiti svu stručnu tehničku pomoć kako bi imali takav sistem na čitavoj teritoriji BiH. Ovo je projekat za sve građane, za dobrobit i bezbjednost djece - rekao je Višković.

Sporazum sa Ministarstvom unutrašnjih poslova su potpisala još dva resora važna za primjenu ovog sistema - Ministarstvo saobraćaja i veza i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

- Ovaj resor će koordinisati velikim dijelom posla koji se odnosi na sva ona preduzeća vezana za Ministarstvo saobraćaja i veza. Vjerujem da ćemo ispoštovati svoju obavezu koju smo prihvatili potpisivanjem današnjeg sporazuma - rekao je ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da su aktivnosti ovog ministarstva u vezi sa sistemom "Pronađi me" usmjerene na socijalnu zaštitu.

- Podrazumijeva aktiviranje centara za socijalni rad, svih baza podataka, saradnja sa MUP-om. To su jasne aktivnosti koje su funkcionisale u prethodnom periodu, s tim što su sada još pojašnjenije i još unapređenije - naveo je Šeranić.

Hitno obavještavanje podrazumijeva slanje poruke o nestanku maloljetnog lica sa svim relevantnim informacijama prekidom TV i radio-programa. Mediji će imati obavezu da u prvih šest časova nestanka, na svakih pola časa, emituju vijest o nestanku djeteta, a do 48 časova na svakih sat vremena.

- Mi smo na raspolaganju kao uvijek do sad, i našoj državi i našim građanima. Kada je riječ o ovom projektu, mi ćemo dati sve od sebe i ispoštovati ono na šta smo se obavezali potpisivanjem ugovora sa Ministarstvom unutrašnjih poslova - rekla je generalni direktor Radio-televizije Republike Srpske Dijana Milanković.

Generalni direktor "M:tel-a" Јelena Trivan naglasila je da je ova kompanija dala svu tehnološku podršku za ovaj projekat.

- Nadam se da nikada nećemo morati slati poruku sa sadržajam "pronađi me", ali važno je da sistem funkcioniše. Mnogo nam je vremena u Srbiji trebalo da uspostavimo ovaj sisitem i čestitam Republici Srpskoj što je to uspjela za samo osam mjeseci - navela je Trivan.

 Sistem "Pronađi me" - SMS (Foto: RTRS)

Koliko god mislili da je najveća tragedija kada izgubiš nekog najmilijeg, još je veća tragedija kada sistem ne uradi ništa da se ona ne ponovi.

Igor Јurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, kaže da je ovo što je Vlada Srpske uradila veliki korak i da će sistem biti efikasniji ako se uključi cijeli region.

- Zahtijevaću od nadležnih oragana da se Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica "Pronađi me" u Republici Srpskoj i Srbiji sinhronizuje. Sistem će biti efikasniji ako se uključi cijeli region - rekao je Јurić.

Ovakav način rješavanja problema nestale djece predstavlja određenu sigurnost za svakog roditelja i pokazatelj je da država brine o svojim najmlađima i provodi aktivnosti da spriječi da dođe do neke tragedije.

Republika Srpska je, nakon Srbije, druga zemlja u regionu koja ima sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica "Pronađi me".