Potez Tužilaštva BiH - progon kadrova iz Srpske (VIDEO)
Simptomatičnim smatraju to što je hapšenje uslijedilo samo dva dana nakon sjednice Narodne skupštine Republike Srpske i usvajanja zaključaka koji se, između ostalog, odnose i na Tužilaštvo BiH.
Srpski ministri u Savjetu ministara smatraju da ne treba zakazivati sjednice dok ne dobiju objašnjenja.
Osuda, za osudom, kritika na kritiku, nizale su se tokom dana zbog hapšenja Nešića. Za predsjednika Srpske, ovakav način rada predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije.
- Tužilaštvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih ambasada i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom. Ukoliko postoje sumnje da je bilo nezakonitih radnji, taj postupak treba da se vodi u skladu sa zakonom, a ne da se od njega pravi medijski spektakl i predstava za javnost - rekao je Dodik.
Ako postoji sumnja u nezakonito postupanje, postupak bi trebalo da vode institucije Srpske, a ne da Tužilaštvo BiH provodi hajku, ističe zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac. Tužilaštvo je, upozorava, sredstvo stranih mešetara za obračun sa Srpskom, a hapšenje potvrda nastavka njihovog napada na predstavnike Republike Srpske u institucijama BiH.
- Iz tog razloga je potpuno suludo zakazivati sjednice Savjeta ministara, dok ne dobijemo objašnjenje. Zašto ćemo mi sjediti s nekim ljudima koji su protivnici Republike Srpske? Tražimo objašnjenje šta je ovo što čine u posljednjim danima? Ko je sljedeći? Na koji način i dalje vrše obračun protiv srpskih kadrova, protiv institucija Republike Srpske - ističe Košarac.
DNS, čiji je Nešić lider, smatra da Tužilaštvo BiH nastavlja praksu političkog progona Srba, kao dio šire strategije gušenja političkog djelovanja Srba i obesmišljavanja prava Republike Srpske. Istog stava je i predsjednik NPS-a Darko Banjac, sa kojim DNS zajedno djeluje u Narodnoj skupštini.
- Mislim da je ovo u rukama pojedinih ambasada, politički pritisak koji vrše preko Tužilaštva i Suda i da je ovo proces koji je započet. Hoće da poruče da svako može biti procesuiran. Ali, ne mogu jednu stvar da razumiju. Јa znam gospodina Nešića, on neće odustati od svojih političkih stavova i onoga što je rekao za govornicom NSRS, a svakako neću odustati ni ja. Mi smo svjesni šta nas čeka - kaže Banjac.
Lišavanje slobode Nešića je još jedan dokaz da je Tužilaštvo BiH u funkciji stvaranja političke destabilizacije i diskreditacije kadra iz Republike Srpske, upozorava i SNSD-ova Sanja Vulić.
- Ovo je još jedan od dokaza da ne smijete biti Srbin u Sarajevu. U Sarajevu ako kažete ne /američkom ambasadoru/ Majklu Marfiju, ako mislite svojom glavom i ako zastupate srpske interese, onda ste apsolutno na meti Tužilaštva, Suda i raznih američkih neprijatelja srpskom narodu - kaže Vulićeva.
Na Nešićevo hapšenje reagovanja stižu i iz Srbije. Premijer Srbije Miloš Vučević smatra da ovakvo postupanje po nalogu Tužilaštva BiH donosi osjećaj nesigurnosti i nespokoja za srpski narod u BiH.
- Ako je u pitanju nešto što se desilo prije šest, sedam godina, zašto baš u ovim trenucima da se aktivira to sve, i inicira. Ajde da vidimo šta će Tužilaštvo, da pojasnim on je priveden u Istočnom Sarajevu, po nalogu Tužilaštva iz Sarajeva - rekao je Vučević.
I pored ovakvih naloga Tužilaštva, predstavnici Srpske u Sarajevu spremni su da odgovore, jer, kažu, moraju da znaju da neće odustati od bazičnog interesa, a to je očuvanje ustavnog kapaciteta Republike Srpske i njenih institucija.