Hoće li biti narušeno partnerstvo SNSD-a, HDZ BiH i stranaka "Trojke"? (VIDEO)
Ni SNSD ne ostaje dužan te traži smjenu ministra spoljnih poslova u Savjetu ministara i bošnjačkog člana Kolegija Predstavničkog doma.
Gladni vlasti, priliku vrebaju opozicione stranke iz Republike Srpske i Federacije.
I vlast i opozicija negira da razgovaraju o prekompoziciji većine na nivou BiH. Istovremeno, evropski put je usporen.
Iz Srpske kažu da ima prečih stvari poput rješavanja prisustva stranog faktora u zemlji.
- Ako se ide u te promjene, a mislim da će to biti redoslijed u Kolegijumu Predstavničkog doma prvo Nebojšu Radmanovića jer za to ima većina velika, ako mijenjati koaliciju onda dio sadašnjih koalicionih partnera glasa i naravno sva opozicija - rekao je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PS BiH Nebojša Radmanović.
Nebojša Radmanović praktično je najavio razvoj političkih događaja u narednim danima i mogući raspad parlamentarne većine. Potvrda je ubrzo stigla od Naše stranke koji traže smjenu Radmanovića i srpskih ministara. Objašnjenje da SNSD koči evropski put po nalogu Moskve, u najmanju ruku je besmisleno jer dolazi od redovnih gostiju američke Ambasade u Sarajevu.
- Mi nemamo šta izgubiti potencijalnom smjenom kadrova SNSD-a.Na mom stolu se nalaze inicijative za smjenu čelnih ljudi SNSD-a u Savjetu ministara i rukovodstvu Predstavničkog doma i imamo ruke da ih smjene - izjavila je poslanik u Predstavničkom domu PS BiH Sabina Ćudić.
- SNSD za razliku od Ćudićeve ima svoj klub. Ukoliko je "Trojka" spala na jednog pojedinca koji svoj politički publicitet gradi napadima na legitimno izabrane srpske predstavnike u Predstavničkom domu i ako omalovažava poliitčkog doajena poput Nebojše Radmanovića onda i SNSD može pokrenuti inicijativu za smjenu bošnjačkog člana Kolegijuma Predstavničkog doma - istakla je šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH Sanja Vulić.
Zahtjevi za smjenama pljušte na sve strane. Osim za Radmanovića, izvjesno Denisa Zvizdića upućene su identične inicijative za ministre Nenada Nešića, Elmedina Konakovića, nije isključeno i Zukana Heleza. Smjena Savjeta ministara, u najmanju ruku rekonstrukcija upućuju na novu parlamentarnu većinu na nivou BiH.
- Da li su prekompozicije moguće, one će možda biti nužda, moguće da SDA umjesto "Trojke" uđe sa SNSD i HDZ, moguć je i taj scenario. Sve je otvoreno i na stolu - naveo je predsjednik Narod i pravda i ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković.
- Najlakše je SNSD-u koji ima najveći broj poslanika plus Srpski klub da dogovori sa SDA i to funkcioniše, ali nismo o tome razgovarali. Јoš smo čvrsto u većini, iako znamo šta nam rade i šta planiraju - izjavio je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PS BiH Nebojša Radmanović.
Lider opozicione SDA "mjerka" sa strane i traži priliku da se ubaci u parlamentarnu većinu. Prvi korak bi bio da se Ilija Cvitaniović lider HDZ 1990, delegat o Domu naroda odvaži da zamjeni Dragana Čovića, time otvori put za prekompoziciju vlasti. Kada je riječ o partnerima iz Srpske za Bakira Izetbegovića nema dileme.
- Što se tiče ove ekipe - SDS, PDP, pa imali smo iskustvo s njima. Oni neće napadati na BiH, neće braniti Republiku Srpsku na način da podrivaju BiH. Imali smo ministre Crnatka, Šarovića, Mektića, dakle oni su konstruktivno radili posao za BiH - rekao je Izetbegović.
- Čujem da se priča o promjeni vlasti, prekompoziciji većine. Mi nemamo razgovore. Čini mi se da su sadašnji partneri veoma čvrsto vezani u sadašnjoj koaliciji i da će to ostati do sljedećih izbora - izjavio je poslanik SDS-a u Predstavničkom domu PS BiH Mladen Bosić.
Vječiti optimista Dragan Čović svjestan je da parlamentarna većina nije stabilna osim kada su u pitanju bošnjački interesi, što frustrira Hrvate i Srbe.
- Bojim se da u svim drugim pitanjima imamo problem. Krenulu su inicijativu za smjenu pojedinih ministara, s jedne i druge strane. Na nama je da napravimo iskorak, da partnere vratimo za sto - naveo je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.
Aktuelna parlamentarne većina HDZ BiH, „Trojka“, SNSD i partneri je na pola mandata. Opterećana unutrašnjim trzavicama, svađama, uplitanjem stranaca ipak uspjela je početi pregovore sa EU. Hoće li u sadašnjem kapacitetu nastaviti evropski put mogli bi saznati već naredne sedmice kada su zakazane sjednice Savjeta ministara i Predstavničkog doma.