Krije li se iza zahtjeva SDA, da Šmit nametne zakon o tzv. državnoj imovini; Odgovor iz Srpske: Gledajte u svoje dvorište (VIDEO)
Ne odustaju Bošnjaci od prisvajanja grunta Republike Srpske. Nezadovoljni što OHR-ova Radna grupa nije izradila Zakon o tzv. državnoj imovini oglasio se tek formirani Savjet načelnika/gradonačelnika SDA iz Federacije. Traže od, za njih legitimnog visokog predstavnika, da nametne zakon kojim bi Srpskoj oduzeo vlasništvo nad svojom imovinom.
- Savjet načelnika/ gradonačelnika zahtjeva od visokog predstavnika Kristijana Šmita da odmah donese Zakon o državnoj imovini BiH jer je očigledno da se to neće desiti u bliskom periodu u PS BiH - ističe se u saopštenju Savjeta načelnika/ gradonačelnika SDA.
Ni u bliskom ni dalekom periodu, Parlamentarna skupština neće raspravljati niti usvajati takav zakon jer je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom. Kristijan Šmit bi ga rado nametnuo ali zna kakav bi bio odgovor iz Republike Srpske. Iz Saveza opština i gradova poruka kolegama u Federaciji da gledaju u svoje dvorište.
- Godinama bošnjački političari BiH vide izgrađenu na intervencijama međunarodne zajednice. Ono što je u Republici Srpskoj, onome kome Republika Srpska delegera a Savjetu načelnika i gradonačelnika SDA preporučujem da riješe ta pitanja u Federaciji. Imalo bi smisla kada bi se oni brinuli kako da Federaciji što više zemljišta raposrtedi lokalnim zajedniciama - istakao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske.
Svjesni su u bošnjačkim krugovima da se dolaskom Donalda Trampa i odlaskom Majkla Marfija završava politika intervencionizma u BiH. U strahu od novog ambasadora, političkom Sarajevu se žuri da po svaku cijenu osude predsjednika Republike Srpske i ishodi zakon o tzv. državnoj imovini.
- Vidimo da je Haris Imamović kao neko iz strukture SDA, rekao da ne očekuje da će novi ambasador SAD u BiH napraviti velike promjene ali da će Dodiku dati imovinu. Tu su stvari jasne. Oni pokušavaju da izbjegnu ono što je neminovno a to je da će se politka SDA promjeniti - rekao je Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda PS BiH.
Pojam "državna" imovina ne spominje se u Aneksu 4 odnosnu Ustavu BiH. Nije navedena među 10 nadležnosti zajedničkih institucija, u prevodu to je izričita nadležnost entiteta. Ruska Federacija kao garant Dejtonskog sporazuma podržava dogovor domaćih aktera o imovini, isključuje nametanje pogotovo od strane Kristijana Šmita.
- Više puta sam rekao da mi ne priznajemo legitimnost gospodina Šmita, on nije visoki predstavnik. Ono što radi je izvan svake pameti. To je pitanje koje moraju riješiti ovdje strane u BiH, oslanjajuću se na Dejtonski sporazum. A to je bila konstatacija u Dejtona, to je fiksirano - naglasio je Igor Kalabuhov, ambasador Ruske Federacije u Sarajevu.
Dejtonski mirovni sporazum riješio je pitanje imovine. 51 odsto teritorije pripada Federaciji 49 odsto Republici Srpskoj. I tu su stvari jasne. Priče o tzv. državnoj imovini uslijedile su nakon odluka Ustavnog suda, kojima su Srpskoj pokušali da otmu šumu, zemljište i svojinska prava. Te odluke po pravilu donošene su preglašavanjem srpskih sudija, glasovima stranaca i Bošnjaka.