![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Koliko su mladi upoznati sa opasnostima na internetu? (VIDEO)
![Prijem Prijem - Foto: RTRS](../_FOTO/nwz/2730/273092.jpg)
Јana, Dejan i Vladimir učenici su šestog razreda osnovne škole Aleksa Šantić iz Ugljevika. Dobitnici su nagrade za osnovnškolski uzrast na takmičenju "Kako biti siguran na internetu".
- Ova nagrada mi znači i mislim da svi moraju da znaju kako da prepoznaju lažne informacije na Internetu - istakao je Dejan Marinković, učenik šestog razreda OŠ "Aleksa Šantić" iz Ugljevika.
Đaci Elektrotehničke škole Nikola Tesla iz Banjaluke, nagrađeni su za najkreativniji film.
- Danas na Internetu ima dosta nasilja među vršnjacima i važno je da znamo kako se zaštiti tako da smo mi kroz naš rad i film, htjeli da pokažemo i našim vršnjacima kako pravilno mogu da kroiste medije - istakao je Stevanija Ciganović, učenik Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" iz Banjaluke.
Od prijavljenog 381 učeničkog rada nagrađeno je devet učenika u tri kategorije.
- Ove aktivnosti u školama na neki način da budu povod da se razgovara o tome i sa drugim nastavnicima, odjeljenjima, učenicima i da na taj način širimo znanje o korištenju interneta na siguran način - poručila je Željka Stojičić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske.
Sve mlađoj djeci su dostupni mobilni telefoni, tableti i računari, a time i internet i digitalni svijet koji nije bezopasan. U MUP-u bilježe blagi rast prijava digitalnog nasilja.
- Osim tog infromativnog dijela, sugerišemo da se koristi tehnički vidovi zaštite kao što je gugl famili link koji omogućava da se uređaj roditelja spoji sa uređajem djeteta, da roditelj ima mogućnost nadzora nad tim koliko dijete vremena provodi, koje aplikacije pregleda - istakao je Olivije Zimonja, načelnik Јedinice za visokotehnološki kriminalitet MUP-a Republike Srpske.
Na ekranima se može pronaći mnogo zanimljivih sadržaja. Najbitnije je djeci pomoći da shvate sve potencijalne rizike na internetu, kao i zaštiti ih od svih mogućih posljedica.
- Vjerujem i ubjeđen sam da će ovaj projekat i predavanje na našu djecu ostaviti vrhunske utiske i rezultate i moja preporuka za ostale škole u Banjaluci i Republici Srpskoj, da trebaju da prođu kroz ovaj projekat - kaže Nikola Radulović, direktor OŠ "Miloš Crnjanski" iz Banjaluke.
Digitalni uređaji utiču na mentalno i fizičko zdravlje kao i na društvene navike djece. Prije svega bitno je uspostavljanje zdravih digitalnih navika za cijelu porodicu.